Czy odśnieżasz chodnik przed posesją?

Każdy właściciel domu ma obowiązek dbać o to, aby przylegający do niego chodnik był odśnieżony. Pozostawienie zaśnieżonego chodnika wiąże się z groźbą otrzymania mandatu, w wysokości 100 zł lub więcej.

Odśnieżanie chodnika to obowiązek prawie każdego mieszkańca, zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 5 ust. 1 pkt. 4).  Jeżeli właściciel posesji ignoruje obowiązek odśnieżenia chodnika, gdy przed posesją coś się stanie, grozi mu zapłata wysokiego odszkodowania. Złamanie nogi przez przechodnia, może kosztować nawet 10 tys. zł. Odśnieżania można uniknąć, jeżeli bezpośrednio przed domem dopuszczono płatny postój lub parkowanie samochodów. Wtedy odśnieżanie należy do służb gminnych. Jeżeli naszą posesję od chodnika dzieli pas zieleni, wówczas również chodnik musi oczyszczać gmina.

 

Oprócz chodnika przed domem należy pamiętać o soplach zwisających z dachu i zalegającym na nim śniegu. Spadająca bryła lodu albo osunięcie się ciężkiego śniegu stanowią zagrożenie dla przechodniów. Gdy ktokolwiek ucierpi, zawsze będzie to wina właściciela nieruchomości.

Poszkodowany ma prawo żądać od właściciela posesji rekompensaty. Kiedy właściciel nie jest ubezpieczony, zapłaci z własnej kieszeni.

Warto wiedzieć, że samo złamanie nogi przez przechodnia może kosztować nawet 10 tys. zł! Wysokość odszkodowania zależy od rozmiarów szkody. Rekompensata obejmuje nie tylko procentową wartość uszczerbku na zdrowiu. Również koszty rehabilitacji, opieki i równowartość korzyści, jakie ominęły poszkodowanego w związku z wypadkiem. (Utrata zarobku z powodu niewykonania pracy). W przypadku śmierci pokrzywdzonego często zasądzane jest odszkodowanie dla jego rodziny.

Warto wykupić ubezpieczenie OC z tytułu posiadanej nieruchomości, obejmujące różne szkody, do których dojdzie z powodu zaniedbań. Dzięki Polisie Odpowiedzialności Cywilnej, odpowiedzialność za naprawę szkód przechodzi na ubezpieczyciela.

J.R.

 

Kategoria: 

Komentarze

A Rynkowa i ulice w Przeźmierowie jak zwykle nie odśnieżone!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W tarnowie pewno wszedzie czarno. Cholera jeden dzień w roku nie odsnieza!!!!!!!

Dodaj komentarz

Reklama