Idę Na Wybory!

Już w niedzielę 21 października oddamy głos na kandydatów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W tym roku kampania była wyjątkowo krótka i bardzo intensywna. Z naszych skrzynek na listy wysypują się ulotki i listy osób, które chcą nas przekonać do siebie, trwa kampania w internecie, a także ta bezpośrednia. Niezależnie od poglądów i przekonań wszyscy na wybory powinniśmy pójść! To święto demokracji, tego że mamy wybór, a nasz głos naprawdę się liczy. Wyniki badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl w czerwcu br. wskazują, iż 61% badanych chciałoby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w ich regionie. Niestety frekwencja wyborcza już tak wysoka nie jest. Dlatego idźmy na wybory, miejmy wpływ na otaczająca nas rzeczywistość. To wybory samorządowe z natury mniej polityczne, głosujemy często na osobę, którą znamy.

 

Kto może głosować?

Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach wójta oraz wyborach do organów stanowiących JST, czyli w naszym przypadku rady gminy ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze gminy.

Nie ma prawa wybierania osoba:

pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

W naszej gminie uprawnionych do głosowania jest 19 656 mieszkańców. Wyborcy będący obywatelami polskimi, zameldowani na obszarze gminy na pobyt stały są wpisywani do rejestru wyborców z urzędu. Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie w urzędzie gminy pisemny wniosek. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy.

Na kogo można głosować?

W gminie zarejestrowały się 4 komitety wyborcze:

lista nr 10 KW PiS

Lista nr 14 KWW Aktywni dla gminy 
Lista nr 15 KWW Mój Dom
lista nr 16 KWW Partnerstwo i Gospodarność

Pełna lista kandydatów w okręgach  tutaj >>

Zmiany w prawie wyborczym spowodowały, iż od jesiennych wyborów samorządowych rada będzie wybierana na 5-letnią, a nie jak wcześniej na 4-letnią kadencję. Ograniczona natomiast do dwóch została liczba kadencji wójta. Zmianie uległa również formuła ordynacji wyborczej. Jednomandatowe okręgi wyborcze, które obowiązywały w naszej gminie zostaną zastąpione ordynacją proporcjonalną.

 

Gdzie zagłosować?

Uchwałą Rady Gminy ustalony został podział na obwody głosowania oraz ustalone zostały siedziby obwodowych komisji wyborczych na terenie gminy Tarnowo Podgórne. Głosujący w dniu wyborów w godzinach od 7:00 do 21:00 udaje się do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania lokalu wyborczego.

Nr obwodu Ades Granice obwodu
1 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II, ul. Szkolna 5 Tarnowo Podgórne Obwód obejmuje część sołectwa Tarnowo Podgórne Ulice: 23 Października, Cicha numery nieparzyste 1 – 7 i numery parzyste 2 – 20, Czereśniowa, Daleka, Działkowa, Jasna, Jesienna, Karolewska, Kolorowa, Kręta, Krótka, Księdza Czesława Niklewicza, Księdza Zbigniewa Sasa, Łanowa, Łąkowa, Marianowska, Okrężna, Przecznica, Rokietnicka, Rolna, Rondo im. Tadeusza Mazowieckiego, Sportowa, Spółdzielcza, Szkolna numery nieparzyste od numeru 1 – 51 i numery parzyste od numeru 2 – 42, Uprawna, Wąska, Wesoła, Władysława Jeszke, Zbożowa, Zielona.
2 Świetlica Wiejska, ul. Ogrodowa 13 Lusowo Obwód obejmuje sołectwo Lusowo.
3 Hala Sportowa OSiR, ul. Kościelna 46/48 Przeźmierowo Obwód obejmuje część sołectwa Przeźmierowo Ulice: Akacjowa numery nieparzyste 1 – 33, Albatrosa, Aleja Ptasia, Brzoskwiniowa, Derkaczowa, Dolina, Dropia, Folwarczna numery nieparzyste 1 – 11 i numery parzyste 2 – 22, Gołębia, Graniczna, Jarząbkowa, Jaskółcza, Kukułcza, Leśna, Niecała, Ogrodowa numery nieparzyste 1 – 69 i numery parzyste 2 – 72, Polna, Poznańska, Przepiórcza, Rynkowa numery nieparzyste od numeru 1 – 71 i numery parzyste od numeru 2 – 92, Sadowa, Składowa numery nieparzyste 1 – 19 i numery parzyste 2 - 14, Skowronkowa, Słoneczna, Słowicza, Strumykowa, Szamotulska, Szkolna, Wiosny Ludów numery nieparzyste od numeru 55 do końca i numery parzyste od numeru 52 do końca, Wiśniowa, Wysogotowska numery nieparzyste 1 – 57 i numery parzyste 2 – 58, Żurawia.
4

Świetlica Wiejska, ul. Wiśniowa 2a Jankowice

Obwód obejmuje sołectwa: Ceradz Kościelny, Jankowice, Rumianek.
5 Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów, ul. Wypoczynkowa 93 Baranowo Obwód obejmuje sołectwo Baranowo.
6 Hala Sportowa OSiR, ul. Kościelna 46/48 Przeźmierowo

Obwód obejmuje sołectwo Wysogotowo oraz część sołectwa Przeźmierowo Ulice: Akacjowa numery nieparzyste od numeru 35 do końca, Borówkowa, Brzozowa, Dębowa, Jagodowa, Jarzębinowa, Kasztanowa, Kościelna numery nieparzyste od numeru 45 do końca i numery parzyste od numeru 40 do końca, Krańcowa numery nieparzyste od numeru 77 do końca i numery parzyste od numeru 16 do końca, Krótka, Kwiatowa, Lotnicza numery nieparzyste od numeru 37 do końca i numery parzyste od numeru 54 do końca, Łanowa, Modrzewiowa, Ogrodowa numery nieparzyste od numeru 71 do końca i numery parzyste od numeru 74 do końca, Olszynowa, Osiedlowa, Południowa numery nieparzyste od numeru 49 do końca i numery parzyste od numeru 38 do końca, Sosnowa, Świerkowa, Wrzosowa, Wysogotowska numery nieparzyste od numeru 59 do końca i numery parzyste od numeru 60 do końca.

7 GOK SEZAM, Ogrodowa 14 Tarnowo Podgórne Obwód obejmuje część sołectwa Tarnowo Podgórne Ulice: 25 Stycznia, Agrestowa, Aleja Solidarności, Aroniowa, Chlebowa, Dobrej Inwestycji, Narcyza Derdy, Stanisława Dorczyka, Fabryczna, Krucza, Ks. Józefa Bryzy, Kwiatowa, Nad Strumykiem, Nowa, Ogrodowa, Ostatnia, Owocowa, Piaskowa, Pocztowa, Poznańska, Promienista, Rondo im. Jacka Kuronia, Rondo im. Lecha Wałęsy, Różana, Słoneczna, Sowia, Szumin, Wiśniowy Sad, Wierzbowa, Zachodnia, Żurawinowa.
8 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II, ul. Szkolna 5 Tarnowo Podgórne Obwód obejmuje sołectwa: Góra, Kokoszczyn i część sołectwa Tarnowo Podgórne Ulice: 27 Grudnia, Bławatkowa, Chabrowa, Cicha numery nieparzyste 9 do końca i numery parzyste 22 do końca, Fiołkowa, Florencka, Gerberowa, Irysowa, Kalinowa, Konwaliowa, Krokusowa, Licealna, Liliowa, Magnoliowa, Makowa, Malwowa, Mediolańska, Modrakowa, Narcyzowa, Nasturcjowa, Plac Margaretek, Przebiśniegowa, Rzymska, Sadowa, Sasankowa, Słonecznikowa, Szkolna numery nieparzyste od numeru 53 do końca i numery parzyste od numeru 44 do końca, Tulipanowa, Turyńska, Wenecka, Wrzosowa, Żonkilowa.
9 Hala Sportowa OSiR, ul. Kościelna 46/48 Przeźmierowo Obwód obejmuje część sołectwa Przeźmierowo Ulice: Czereśniowa, Folwarczna numery nieparzyste od numeru 13 do końca i numery parzyste od 24 do końca, Kościelna numery nieparzyste 1 – 43 i numery parzyste 2 – 38, Krańcowa numery nieparzyste 1 – 75 i numery parzyste 2 – 14B, Laskowa, Lipcowa, Lotnicza numery nieparzyste 1 – 35 i numery parzyste 2 – 52, Magazynowa, Majowa, Malinowa, Morelowa, Piaskowa, Orzechowa, Południowa numery nieparzyste 1 – 47 i numery parzyste 2 – 36b, Poziomkowa, Rynkowa numery nieparzyste od numeru 73 do końca i numery parzyste od numeru 94 do końca, Rzemieślnicza, Składowa, numery nieparzyste 21 do końca i numery parzyste 18 do końca, Spółdzielcza, Wiosny Ludów numery nieparzyste 1 – 53A i numery parzyste 2 – 50, Wyścigowa, Zachodnia, Zacisze.
10 Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów, ul. Wypoczynkowa 93 Baranowo Obwód obejmuje sołectwo Chyby.
11 Świetlica Wiejska, Stefana Batorego 67 Batorowo

Obwód obejmuje sołectwo; Batorowo, Swadzim.

12 Szkoła Podstawowa, Dopiewska 5 Lusówko Obwód obejmuje sołectwo: Lusówko w tym wsie: Lusówko, Otowo.
13 Szkoła Podstawowa, Dopiewska 5 Lusówko

Obwód obejmuje sołectwo Sierosław.

14 Świetlica Wiejska, Poprzeczna 3 Sady Obwód obejmuje sołectwo Sady.

 

 

Jak oddać ważny głos?

Głosowanie odbywa się osobiście w siedzibie obwodowej komisji wyborczej. Ważne jest, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca musiał złożyć wniosek w urzędzie gminy do 12 października br.

Wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu do 8 października br.

 

Głosowanie odbywa się przy pomocy urzędowych kart do głosowania. Na karcie do głosowania zamieszczone będą:

informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu,
spis treści zawierający nazwy zarejestrowanych komitetów wyborczych w kolejności wylosowanych numerów, ze wskazaniem numeru kartki karty do głosowania, na której znajduje się lista kandydatów danego komitetu wyborczego,
listy kandydatów każdego z komitetów wyborczych.

Oddanie głosu odbywa się poprzez postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.

21 października 2018 r możemy skorzystać z naszego prawa, oddać swój głos. Ważny głos.

Mamy wybór!

 

Red.

Lista kandydatów, źródło: Głos Wielkopolski

 

 

 

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama