Ilu jest bezdomnych w naszej gminie?

Liczenie bezdomnych odbyło się w naszej gminie w ramach ogólnopolskiej akcji 21-22 stycznia. Najczęściej zasiedlają oni pustostany i opuszczone budowy oraz altany.

Akcja ma pomóc w dostarczeniu natychmiastowej pomocy potrzebującym i określeniu skali problemu w całej Polsce. Każdy bezdomny odpowiada na pytania zawarte w kwestionariuszu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podał Dariusz Nowakowski kier. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie Podgórnym – dorośli bezdomni (8 osób) zostali zdiagnozowani jeszcze przed początkiem zimy i umieszczeni w placówkach na terenie Poznania. Przeszli oni pod opiekę MOPR-u, (z racji umieszczenia na terenie miasta). Dlatego to Poznań wykaże ich w swym raporcie. Natomiast matka z dwojgiem dzieci została skierowana do „Domu Pomocy Samotnym Matkom” Caritas w Gnieźnie. Ponadto od przeźmierowskiego Caritas  – OPS odebrał sygnał o człowieku, któremu załatwiamy dowód osobisty – powiedział D. Nowakowski.

– Sytuacja niektórych bezdomnych jest trudna do zakwalifikowania. Jak np. pana, którego wprowadziliśmy do mieszkalnego kontenera. Faktycznie otrzymał dach nad głową, jednak to rozwiązanie tymczasowe i brakuje mu meldunku. Skomplikowane jest też położenie ludzi, którzy z ubóstwa zamieszkują ogródki działkowe w Sierosławiu. Niektórzy żyją w domkach o niezłym standardzie, jednak nie mogą zostać tam zameldowani. Pozostali, koczują w lichych altankach i nie ma wątpliwości, że potrzebują prawdziwego dachu nad głową. W lokalizacji  bezdomnych na bieżąco pomagają OPS sołtysi wsi, za co im dziękuję – powiedział kierownik D. Nowakowski.

J.R.

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama