Komórkę doładujesz w TP-Busie

Na ulice gminy Tarnowo Podgórne wyjechały właśnie pierwsze 4 autobusy TP Bus-u, w których zainstalowano gniazda USB. Wystarczy, że pasażer będzie miał przy sobie kabel, a może podróżując naładować swój sprzęt elektroniczny. Jeżdżąc niektórymi pojazdami, można też oglądać „telewizję reklamową” na ekranach LCD, za kabiną kierowcy. Szczegóły przedstawia Mikołaj Stempel – kierownik ds. przewozów TP Bus.

Montaż gniazd USB trwa od 2 grudnia br. Są one instalowane w czasie, gdy wozy nie są w trasie i nie trwają w nich planowe naprawy. Do końca pierwszego kwartału 2015 – z myślą o komforcie pasażerów – tabor TP Bus zostanie wzbogacony o gniazda USB. Zainstalujemy 22 do 25 sztuk USB we wszystkich pojazdach, być może z wyjątkiem tych najstarszych, czyli NL 202. Eksploatujemy 3 takie wozy – tłumaczy M. Stempel.

Na to nowoczesne rozwiązanie zwróciliśmy uwagę na Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w październiku br., w Kielcach. W telefonach komórkowych mamy dziś praktycznie wszystko, GPS i internet to standard. Przeważnie ich użytkownikom brakuje jednego – prądu. Z zasilenia w autobusach, prócz właścicieli smartfonów, mogą też korzystać posiadacze MP-3 i tabletów. Każda z ładowarek daje możliwość podpięcia jednocześnie dwóch kabli z wyjściem USB – podaje M. Stempel.

Miejsce zasilenia prądem sprzętu, można łatwo znaleźć, gdyż umieszczamy na szybie pojazdu znaczek informujący, gdzie zamontowano USB. Do tej chwili zainstalowaliśmy jedno gniazdo USB z przodu autobusu, przy drugim fotelu. Jednak większość gniazd, będzie montowana w środkowej części pojazdów. Chodzi o to, aby zarówno pasażer stojący, jak i siedzący mógł z niego korzystać. Tworzymy jak największy zakres dostępności. Jedna ładowarka posiada dwa gniazda z prądem o natężeniu 2 amperów – informuje kierownik ds. przewozów TP Bus.

USB na pokładach naszych autobusów, służą również temu, by pasażerowie korzystający z zakupu biletów przez komórki (w systemie Mobilet) mogli zawsze to zrobić, nawet jeśli zapomnieli naładować w domu aparatu. Dodam, że w celu skorzystania z Mobilet-u, należy pobrać aplikację z internetu, założyć sobie konto, doładować je pieniędzmi i kupować bilety autobusowe smartfonem. Na zwykłych aparatach telefonicznych w programie Java – objaśnia M. Stempel.

Innowacja ta kosztowała naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę koszty utrzymania autobusu. Jedno gniazdo USB to podwójna cena dobrej ładowarki zakupionej w sklepie. Akcja trwa krótko, obecnie mamy na naszym facebook’owym fan pag’u kilka polubień oraz parę pozytywnych komentarzy. Jeśli to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce, TP Bus nie wyklucza doposażenia autobusów w większe ilości ładowarek – informuje kierownik ds. przewozów TP Bus.

Pięć naszych pojazdów wyposażonych jest również w ekrany LCD, na których pasażerowie mogą w czasie jazdy oglądać reklamy. Forma prezentacji to pliki graficzne w formacie jpg oraz pliki video w formacie avi i mp4. Nie przyjmujemy zleceń reklam treści politycznych, reklam partii i ludzi z nimi utożsamianych oraz treści uważanych za obraźliwe – podsumowuje Mikołaj Stempel z TP Bus.

JR

.

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama