Nasze drogie śmieci

To o czym mówiło się już od pewnego czasu stało się faktem. Od nowego roku wzrasta opłata za wywóz odpadów komunalnych, czyli krótko mówiąc za śmieci. I to wzrasta dość znacząco, bo aż o 50 procent. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni gminy Tarnowo Podgórne podczas ostatniej sesji.

W praktyce oznacza to, że mieszkańcy za odbiór odpadów segregowanych zapłacą 5 złotych więcej - opłata rośnie z 10 do 15 złotych za osobę. W przypadku odpadów niesegrowanych opłata - zamiast dotychczasowych 20 złotych - wyniesie 30 złotych. Nietrudno więc wyliczyć, że koszty wywozu śmieci segregowanych dla 4-osobowej rodziny wzrosną miesięcznie o 20 złotych.

Pytanie, z czego wynika tak znacząca podwyżka podatku śmieciowego? Wzrost opłat - jak uzasadnia gmina - to efekt rosnących kosztów zagospodarowania tony odpadów komunalnych  oraz coraz wyższych kosztów składowania odpadów. Tzw opłata "na bramie", czyli na wysypisku smieci  wzrosła w połowie tego roku z 297 zł do 365 złotych za tonę. W tej sytuacji inne gminy również podjęły decyzję o podniesieniu stawek - do odpowiednio 13 zł/os. za odpady segregowane  i  26 zł/os. za niesegregowane. Niestety, w gminie Tarnowo Podgórne podwyżki  będą większe, bo jak tłumaczył podczas sesji prezes TP-KOM Waldemar Nowak, opłata na wysypisku śmieci w przyszłym roku może jeszcze wzrosnąć.

Dodajmy, że za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych. Przeciw było czworo radnych KWW Mój Dom, a dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Nowe stawki zaczną obowiązywać  1 stycznia 2019 roku.

Red.

Kategoria: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Reklama