Obwodnice w Przeźmierowie - zaproszenie do dyskusji

Zapraszając na zebranie wiejskie (7 stycznia, godz.17.00) chciałam poddać pod dyskusję temat rozładowania korków na Rynkowej. Przeźmierowo leży między dwoma ważnymi ciągami komunikacyjnymi – drogą krajową nr 92, a ulicą Bukowską i to położenie powoduje, że w dużej mierze zmagamy się z problemem ruchu tranzytowego. Dlatego cieszy noworoczne zapewnienie pana wójta Tadeusza Czajki o trwających pracach nad projektem obwodnicy  wschodniej (połączenie Rzemieślniczej z Bukowską). Mam nadzieję, że podczas zebrania wiejskiego zostaną przedstawione konkretne działania i propozycje.

Poniżej zdjęcie, które zobrazuje o jakim miejscu mówimy (nie jest to koncepcja wójta, ale część prezentacji, którą przedstawiłam przeźmierowskim radnym kilka lat temu).

Zdjęcie – obwodnica wschodnia, przypuszczalna lokalizacja

 

Obwodnica zachodnia?

Kolejna kwestia to zachodnia strona Przeźmierowa, której głównym traktem jest wyremontowana ulica Wysogotowska, chętnie używana przez mieszkańców.

Już w tym roku ma ruszyć budowa ulicy Olszynowej, trwają również rozmowy z GDKiG o przebudowie drogi serwisowej  (droga wzdłuż drogi 92, od Wysogotowskiej do wiaduktu W Swadzimiu). Remont ulicy Olszynowej i poszerzenie drogi serwisowej to oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. W przypadku „serwisówki” szczególnie w zakresie osobnej ścieżki pieszo/rowerowej, rozwiązania problemu bezpieczeństwa, czy parkowania samochodów.

Można jednak przypuszczać, że pełnowymiarowa droga serwisowa połączona z Wysogotowską, aż do Olszynowej i dalej do Bukowskiej stanie się drogą przelotową, może zwiększyć znacznie ruch na ulicy Wysogotowskiej.

Zanim ruszą obie budowy należy zadać pytania:

- jaką funkcję ma pełnić ul. Wysogotowska, czy to dobry pomysł aby ta ulica stała się zachodnią ramą dla Przeźmierowa?

- co z ruchem ciężarowym na ul. Wysogotowskiej?

- jaką funkcję ma stanowić droga serwisowa - czy ma służyć mieszkańcom, czy ma stanowić tranzyt, również ciężarowy, jaki tonaż ma zostać dopuszczony?

Zdjęcie – rama zachodnia  - droga serwisowa/Wschodnia, Wysogotowska, strzałka do Olszynowej

Może warto zastanowić się nad lokalizacją faktycznej obwodnicy zachodniej? 

Jeszcze w zeszłej kadencji wywołałam taki temat na sesji. Przedstawiając pomysł wybudowania obwodnicy łączącej drogę serwisową z ulicą Batorską (pomysł na zdjęciu) wójt uznał wtedy, że byłaby ona zbyt daleko od miejscowości i mało osób by z niej korzystało, a co wy o tym sądzicie??

Zdjęcie - proponowana obwodnica zachodnia

 

W linku  tutaj >> interpelacja, którą złożyłam w tej sprawie i odpowiedź wójta tutaj>>, który wskazuje na konieczność konsultacji z mieszkańcami. Zebranie wiejskie może być dobrym początkiem takiej dyskusji.

 

Dorota Barełkowska

Miejscowość: 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama