Powiat dopłaci do wymiany pieca

Mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą wnioskować o dopłaty za wymianę starych pieców węglowych. Na walkę o czystsze i zdrowsze powietrze powiat wyasygnował 200 tys. zł ze swojego budżetu. Dofinansowanie obejmuje modernizację lub likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym.

Na listopadowej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę o dotacji. Tym samym, od początku 2018 roku mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli wystąpić o dofinansowanie wymiany starego systemu grzewczego na:

- ogrzewanie za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym lub olejem opałowym,

- ogrzewanie elektryczne,

- pompę ciepła,

- ogrzewanie za pomocą nowoczesnego zasilanego automatycznie kotła na paliwo stałe,

- podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,

 

O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. osoby prywatne – te dostaną (po spełnieniu wszystkich kryteriów) nawet 7 tys. zł na wymianę pieców lub kotłów. Dotacja przeznaczona jest także dla podmiotów gospodarczych, osób prowadzących działalność rolniczą czy spółdzielnie mieszkaniowe. Dla tych ostatnich przewidziano do 14 tys. zł dotacji.

- To pierwsza taka akcja ograniczania emisji toksycznych związków chemicznych oraz cząstek pyłu, które zatruwają naszą atmosferę w postaci między innymi smogu. Nasze działania to nic innego jak wychodzenie naprzeciw ustawie antysmogowej – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. - Doskonale wiemy, że emisja toksycznych związków, które generuje stare ogrzewanie negatywnie i długotrwale wpływa na nasze zdrowie, powodując przede wszystkim ciężkie choroby układu oddechowego. Nie wspominając już o zatruwaniu środowiska.

Akcja wymiany starych pieców węglowych wpisuje się w szereg działań podejmowanych przez powiat na rzecz poprawy jakości życia i zapobiegania zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Przypomnijmy, że w tym roku można było składać wnioski na bezpłatne usuwanie materiałów zawierających azbest. Program likwidacji azbestu, który 11 lat temu został zainicjowany przez Starostwo Powiatowe skierowany był m.in. do właścicieli nieruchomości, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, działkowców oraz instytutów badawczych na terenie całego powiatu.

Przypomnijmy, że nasza gmina również dofinasowuje wymianę pieca węglowego. W przyszłorocznym budżecie na ten cel przeznaczono 500.000zł

 

Info: Powiat Poznański, tarnowo-podgorne.pl

Kategoria: 

Komentarze

To dobry znak, byle tylko ludzie zechcieli zmienić mentalność... Wystarczy po godzinie 15 próbować pospacerować ulicami Lusowa.. Kilku "wytrwałych" mieszkańców wypuszcza żółty dym, który wciska się zewsząd.. A i prawie codziennie dzieci wychodzące ze szkoły mają popołudniową "inhalację"...

Dodaj komentarz

Reklama