Ranne zwierzę na drodze? Nie bądź obojętny! Reaguj!

Zwierzę potrącone przez samochód. Zazwyczaj gdzieś na poboczu, choć czasem także na środku jezdni. Kierowcy poruszający się po naszych drogach znają takie obrazki doskonale. Jak zachowujemy się w takiej sytuacji? Zapytajcie rodzinę czy znajomych. Wstyd przyznać, ale najczęściej zdobywamy się na odruch współczucia... i jedziemy dalej. Bo przecież i tak jesteśmy już spóźnieni. A po drugie na pewno już ktoś to zgłosił. Reagują tak naprawdę nieliczni. Ci najbardziej wrażliwi. Niektórzy może by i chcieli, ale zwyczajnie nie wiedzą, gdzie i do kogo zadzwonić. Co zatem zrobić w takim przypadku? Wiedza na ten temat wciąż jest niewystarczająca, dlatego mamy krótki poradnik.

Najprościej zadzwonić do Straży Gminnej w Tarnowie Podgórnym. Numer dyżurny to 61 81 47 986. Bez problemu znajdziemy go w internecie. Strażnicy przyjmują zgłoszenia między godziną 7.30 a 22.00.

Jak powiedział nam komendant Artur Szeląg – są dni, kiedy mieszkańcy zgłaszają 2-3 przypadki rannych zwierząt. I nie chodzi tylko o psy lub koty. Lista zwierząt, które wpadają pod koła samochodów jest – jak się okazuje – znacznie dłuższa. W okolicach lasów i pól to także lisy, sarny, dziki, jenoty, borsuki, bobry czy łabędzie. Kilka lat temu w Sadach był również przypadek potrąconego przez samochód łosia. Pamiętajmy jednak, że gminna straż pracuje jedynie w dni powszednie.

W weekendy, a w tygodniu także w godzinach nocnych można skontaktować się z Policją w Tarnowie Podgórnym tymczasowo urzędującą w Ceradzu Kościelnym. Numery telefonów do komisariatu to 61 84 148 60 oraz 61 84 148 63. Najprościej wspomniane kontakty – do straży gminnej i policji - mieć w swoim telefonie. W razie konieczności będzie można błyskawicznie zareagować.

Ale jest jeszcze jeden ważny numer. Warto bowiem wiedzieć, że w większości przypadków służby i tak przekazują sprawę do dyżurnego weterynarza, z którym – uwaga - można skontaktować się również bezpośrednio. To Artur Maślak – lekarz weterynarii, który działa w ramach umowy podpisanej z gminą Tarnowo Podgórne. W praktyce wygląda to tak, że na miejsce zdarzenia przyjeżdża specjalistyczny ambulans, a ranne zwierzę przewożone jest do kliniki weterynaryjnej w Pniewach. Numer telefonu Pana Artura to 605 164 830. I co bardzo istotne – można dzwonić każdego dnia, a jeśli zajdzie pilna potrzeba – także w nocy. Ten numer trudno wyszukać w sieci, dlatego tym bardziej warto go mieć w swojej książce telefonicznej. Może się przydać w najmniej spodziewanym momencie...

Pozostaje jeszcze życzyć nam wszystkim bezpieczeństwa na drodze i dużo zwykłej ludzkiej wrażliwości.

 

PW

 

Zdjęcie:dobrewiadomości.pl

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama