Tężnia solankowa w Tarnowie Podgórnym?!

21  marca w Urzędzie Gminy odbył się wykład na temat "Leczniczych walorów wody termalnej w Tarnowie Podgórnym".  Doktor Teresa Latour, która badała właściwości wody na podstawie analizy chemicznej, zachwalała jakość wody termalnej z gminnego odwiertu wskazując na wysokie stężenie leczniczego jodu.

Pani doktor, która jest kierownikiem Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego przedstawiła możliwe pomysły zagospodarowania wód, które posiada nasza gmina. Jej zdaniem w Tarnowie mogłaby powstać tężnia solankowa, a miejscowość w dłuższej perspektywie mogłaby stać się nawet miejscowością uzdrowiskową!

Gminna woda termalna ma temperaturę 46 stopni Celcjusza i jest obecnie wykorzystywana na Termach Tarnowskich. Zdaniem pani Latour temperatura wody, choć korzystna, nie jest tak bardzo istotna jak skład chemiczny, który jej zdaniem pozwala na wykorzystanie jej w leczeniu chorób skóry i górnych dróg oddechowych.

Od dłuższego czasu wiadomo, że w sąsiedztwie Term Tarnowskich ma powstać Centrum Zabiegowo - Rehabilitacyjne, połączone na wysokości pierwszego piętra tunelem z Termami. Otimedica, inwestor tego przedsięwzięcia jest już o krok od finalizacji. Budowa obiektu o powierzchni 4000m2 może zacząć się już za parę tygodni. Okazuje się jednak, że dopiero teraz mając pełną wiedzę na temat właściwości wody, inwestor rozważa wykorzystanie źródła do ewentualnych zabiegów balneologicznych.

Czy to tylko początek pomysłów na wykorzystanie gminnej wody termalnej? Trudno sobie to w tej chwili wyobrazić Tarnowo Podgórne jako miejscowość uzdrowiskową, chociażby z powodu spełnienia warunku czystego powietrza, którym musi się charakteryzować uzdrowisko i ogólnie gospodarczego charakteru naszej gminy.

Jednak wójt Tadeusz Czajka, zapytany o budowę tężni, entuzjastycznie podchodzi do tego pomysłu. Twierdzi, że szkoda byłoby nie skorzystać z zasobu, który posiadamy.

A co wy myślicie o takim pomyśle?

*Tężnia solankowa to budowla z drewna obłożona gałązkami tarniny, która działa jak potężny filtr powietrza, służący do inhalacji poprzez wdychanie wytworzonego przez tężnię, posiadającego właściwości lecznicze, aerozolu.

DB

Na zdjęciu: Tężnia w Giżycku

 

 

Miejscowość: 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama