Uroczystości gminne - 101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Jak co roku Towarzystwo Pamięci Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego organizuje gminne uroczystości związane z wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Czcimy pamięć wszystkich, którzy przyczynili się do wybuchu i zwycięstwa Powstania, a przede wszystkim odzyskania niepodległości. Współorganizatorem uroczystości jest nasza Gmina oraz 17. Brygada Zmechanizowana im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego oraz Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Obchody odbędą się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Projekt jest współfinansowany przez Gminę Tarnowo Podgórne. Inicjatorem kultywowania pamięci o powstaniu i powstańcach w szczególności o jego dowódcy jest Towarzystwo, które w tym roku obchodzi 25 rocznicę działalności.

Założycielami Towarzystwa byli Państwo Grajkowie, którzy do dzisiaj wspierają jego działania. Mieszkańcy Gminy i nie tylko znają historię założenia Izby Pamięci poświęconej Generałowi w Szkole Podstawowej w Lusowie, sprowadzenia i pochowania czaszki Janiny Lewandowskiej, powstania Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie oraz pomnika generała Dowbora Muśnickiego.

Uroczystość odbędzie się 29 grudnia w Lusowie. Rozpoczęcie o godz.10.30 mszą św. w lusowskim kościele. Następnie przemarsz na cmentarz, złożenie kwiatów i zniczy na grobie Generała i powstańców. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Info:tarnowo-podgorne.pl

Miejscowość: 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama