Busem na Ogrody?

Niedawno do redakcji napisał czytelnik naszego portalu z pewną propozycją. Mieszkaniec Przeźmierowa ma pomysł na szybkie i sprawne (czyli „bez korkowe”) podróżowanie z Przeźmierowa na Ogrody i odwrotnie.

 

 

Uważa, że świetnym pomysłem byłoby utworzenie przystanku przy przeźmierowskim pasażu, skąd wszystkich chętnych zabierałby co pół godziny bus (ok. 12 osób), nie zatrzymując się na żadnych przystankach. Dzięki temu mieszkańcy mogliby zostawić swoje samochody w garażach i uszczuplić czas przejazdu.
 
A co na ten temat sądzą sami zainteresowani - mieszkańcy Przeźmierowa? Czy uważacie Państwo, że wspomniany bus kursujący na Ogrody rozwiązałby problemy? Czy jeżeli już by był, ludzie korzystali by z niego? A może wręcz przeciwnie? Wydaje Wam się to zbędnym wydatkiem?
 
O opinię w powyższej sprawie poprosiliśmy prezesa TPBUS, Waldemara Wereszczyńskiego:
Proponowane rozwiązanie nie ma uzasadnienia w rzeczywistości. W chwili obecnej Przeźmierowo jest obsługiwane przez 3 linie autobusowe. Linię 02 z Lusowa, linię 04 z Sierosławia i linię 07 z Wysogotowa. Linia 02 przejeżdża ulicą Rynkową, linia 04 obsługuje ulice: Rynkową i Kościelną oraz linia 07, która obsługuje ulice: Rynkową i Kościelną łącznie z Osiedlem Rubinowym. Tak więc poza tradycyjną trasą przebiegającą ulicą Rynkową dodatkowo obsługujemy Przeźmierowo na kierunku wschód - zachód ulicą Kościelną. W godzinach szczytu autobusy w centrum pojawiają się co 20 minut. Łącznie obsługuje Przeźmierowo 7 autobusów. Planowa podróż do pętli Ogrody powinna trwać w zależności od pory dnia od 12 do 15 minut. Reszta zależy od sytuacji na drogach dojazdowych do Poznania, na które TPBUS nie ma żadnego wpływu. Korków ulicznych nie tworzą autobusy czy pojazdy komunikacji publicznej, tylko w zdecydowanej większości użytkownicy prywatnych samochodów, którzy cenią wyżej niezależność niż podróżowanie komunikacją publiczną. Zresztą każdy ma do tego prawo. Jednak każdy autobus to przynajmniej 20 samochodów na drodze mniej. Reasumując: wprowadzenie dodatkowych pojazdów (busów) nie jest ekonomicznie uzasadnione i nie poprawi sytuacji na drogach Przeźmierowa i dojeździe do Poznania. Problem leży w świadomości każdego z nas. Rezygnacja nawet z niewielkiej części własnej niezależności jest trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Często obruszamy się na podróżowanie w "korkach", irytujemy się ale i tak na następny dzień wyjeżdżamy do pracy swoim samochodem. Najdziwniejsze jest to, że często dojedziemy wreszcie do celu gdzie nasz samochód stoi na parkingu przez 8 - 9 godzin po czym wracamy w tych samych "korkach" do domu. To może lepiej niech ten samochód stoi w garażu, a TPBUS do spółki z MPK Poznań zawiezie i odwiezie Państwa do i z pracy.”
 
Czekamy na Państwa głosy w tej sprawie. Podzielcie się z nami swoimi opiniami.
 

 

Miejscowość: 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama