Co robić po lekcjach? Część 1.

Początek roku szkolnego już dawno za nami. Co sprytniejsi rodzice pozapisywali swoje pociechy na zajęcia dodatkowe i poza szkolne na początku września. Ale są wśród Was może i tacy, którzy tego jeszcze nie zrobili. Przedstawiamy ofertę zajęć dodatkowych. Wystarczą już tylko dobre chęci Waszych dzieci, gdyż duża część z nich jest bezpłatna.

 

Liceum w Tarnowie Podgórnym oferuje swoim uczniom kilka rodzajów zajęć. Są to: koło teatralne, zajęcia z technik uczenia się i zapamiętywania, co może podnieść umiejętności uczniów w przyszłej nauce na studiach, zespół muzyczny, a w planach jest jeszcze koło filmowe dodaje dyrektor Smolibocki.
 
Rozmowa z dyrektor gimnazjum w Tarnowie Podgórnym - Haliną Topolewską, ujawniła bogate zaplecze zajęć dodatkowych oferowanych przez szkołę. Zajęcia pozaszkolne to działalność kół naukowych: europejskie, fizyczne, ekologiczne, polonistyczne, młodego matematyka, English corner, chemiczne, biologiczne, obywatelskie, sks-y. Oryginalnym pomysłem jest koło origami, koło taneczne i taneczno-fitness. Uczniowie mogą sprawdzić się także jako początkujący dziennikarze prowadząc gazetkę szkolną.
 
Aby dowiedzieć się o ofercie gimnazjum w Baranowie, nie trzeba dzwonić z zapytaniem. Szkoła wzorowo prowadzi stronę internetową, dość często aktualizowaną. Tam można poszukać interesujących nas informacji. Na stronie możemy przeczytać, że zajęciami dodatkowymi w gimnazjum są konsultacje z różnych przedmiotów np. z matematyki, z fizyki, z chemii, z geografii i z informatyki. Gimnazjum dysponuje bogatą ofertą zajęć pozaszkolnych m. in. zajęcia „ Z fizyką za pan brat”, animacje teatralne, młodzieżowy dyskusyjny klub filmowy, „Klub czterolistnej koniczynki”, zespół muzyczny „Rezonans”, „Klub miłośników ukrytej chemii”, pracownia talentów, chór szkolny „Belcanto”, „Z hiszpańskim przez świat”, szkolne koło PCK, Koło miłośników miasta Poznania, koło młodych anglistów, koło turystyczne „Gimnazjalne Włóczykije” czy”Koło profilaktyka” dla młodzieży niedostosowanej społecznie.
 
Szkoła Podstawowa w Lusowie oferuje uczniom kółko szachowe, teatralne, przyrodnicze, matematyczne, historyczne, zdobywców wiedzy, religijne (misyjne), recytatorskie, taneczne, kółko flażoletów, „Rękodzieło”, „Euro Club”, chórek, Klub zielonego groszka, Klub przyjaciół żywego słowa, Klub małego czytelnika, sks-y, koło „czytamy dzieciom”.
 
Szkoła Podstawowa w Przeźmierowie oferuje natomiast koło kulinarne, ortograficzne, plastyczne, regionalne, przygody ze sztuką, przyrodnicze, matematyczne, historyczne, Historii Polski i Europy, ekologiczno turystyczne, języka angielskiego, prozdrowotne PCK, polonistyczne, biblijne, chór szkolny, taneczne, języka niemieckiego, Akademia Wiedzy i Umiejętności Wszelakich.
 
Szkoła Podstawowa w Tarnowie Podgórnym poza tradycyjnymi kołami zainteresowań dorzuca jeszcze koło internetowe, koło redakcyjne, koło miłośników książek, koło instrumentalne, informatyczne, koło przyjaciół Jana Pawła II, klub modelarski, „Mały poliglota”, koło miłośników języka rosyjskiego.
 
Rozmowa z dyrektor SP w Lusówku Bożeną Krystianic dowiedzieliśmy się, iż szkoła prowadzi nie tylko koła zainteresowań czy sks-y, ale także zajęcia wyrównawcze oraz korekcyjno - kompulsacyjne. Z kół zainteresowań, które się wyróżniają to pierwsza pomoc przedmedyczna, koło komunikacji medialnej, zajęcia z kynoterapii (dogoterapii), koło muzyczne, „Przygoda z kartką papieru”, „Warsztaty działań twórczych” czy „Przemierzając świat” - na których, jak zaznacza dyrektor SP, dzieci poznają region, odwiedzając pamiątkowe i ważne miejsca w naszej gminie.
 
Jadwiga Wasilewska, sekretarz Szkoły Podstawowej w Ceradzu Kościelnym mówi o zajęciach dla dzieci takich jak koło ekologiczne, teatralne, matematyczne, języka polskiego, historyczne. Dzieci mogą uczęszczać na sks-y, a także odpłatnie na zajęcia taekwondo organizowane przez OSIR.
 
Anna Gibała z Hali Sportowej w Tarnowie Podgórnym zaznacza, iż dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w sekcji piłki nożnej oraz tenisa. Mogą korzystać także z siłowni i kortów oraz boisk do gry, ale przedtem muszą sprawdzić czy nie ma wcześniejszej rezerwacji. Większość zajęć organizuje i jest za nie odpowiedzialny Uczniowski Klub Sportowy (UKS) – dodaje Pani Anna.
 
Jeżeli chodzi o inne zajęcia dodatkowe są one płatne. Możemy posłać dziecko na naukę języków obcych, taniec, basen, naukę gry na pianinie, tenis, sztuki walki itp. Ale zanim to zrobisz sprawdź ofertę edukacyjną szkoły, do której uczęszcza Twoje dziecko, być może wcale nie musisz za to płacić. Prywatne zajęcia z nauki języków obcych można zamienić np. na klub miłośników danego języka, taniec na zajęcia koła tanecznego itp.
 
W kolejnej części artykułu o zajęciach pozaszkolnych weźmiemy pod lupę ofertę Gminnego Ośrodka Kultury, który ma bardzo bogatą ofertę kulturalną, a na dodatek właśnie z początkiem sezonu zaczął się nowy nabór.
 
AB

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama