Co zrobić z liśćmi?

Zalegające liście na ogródkach i przydomowych posesjach to jeden z problemów, z którym w okresie jesiennym muszą radzić sobie mieszkańcy Gminy Tarnowo Podgórne. Jak najszybciej pozbyć się odpadów zielonych i ile to kosztuje?

 

 

 

Wywóz odpadów biodegradalnych w Przeźmierowie, Chybach, Wysogotowie i Lusówku (gdzie jest największe skupisko tego typu śmieci) odbywa się na podstawie wcześniej zawartych umów stałych z TP-KOM. Wywóz z 140l specjalnych pojemników odbywa się 2 razy w miesiącu i kosztuje 12 zł. Mieszkańcy pozostałych miejscowości, którzy chcą by odbierano od nich odpady zielone muszą zaopatrzyć się w specjalne worki biodegradalne, które można kupić w Tarnowskiej Gospodarce Komunalnej TP – KOM. Koszt 80 -litrowego worka to 2,67zł brutto. Śmieci te odbierane są razem z pozostałą segregacją workową (makulaturą, szkłem i plastikiem).

 
Zebrane liście i inne śmieci zielone należy wystawić przed posesję rano, w dniu odbioru odpadów biodegradalnych, zgodnie z obowiązującym harmonogramem (raz na dwa tygodnie). Warto dodać, że worki biodegradalne nie mogą mieć styczności z ziemią i wodą, ponieważ rozkładają się. Zebrane liście, trawę i chwasty można także wywieźć na kompostownię. To jeden z najtańszych sposobów na uporanie się z niechcianymi odpadami.
 
Jeśli chodzi o liście spadające na pas drogowy należący do Gminy lub poza posesję, Wydział Infrastruktury Kubaturowej i Ochrony Środowiska UG dysponuje specjalnymi, darmowymi workami do składowania tych odpadów.
 
Szczegółowych informacji na temat odbioru odpadów zielonych można uzyskać w siedzibie TP-KOM przy ul. Zachodniej 4, lub pod nr tel. 61 8146 430 wew. 434, 441
 
harmonogram bezpłatnego odbioru odpadów segregowanych oraz worków biodegradalnych z terenu Gminy Tarnowo Podgórne dostępny jest tutaj: www.tp-kom.pl/pliki/harmo2011_1.pdf
 
harmonogram odbioru odpadów biodegradalnych z pojemników o pojemności 140l z terenu Gminy Tarnowo Podgórne dostępny jest tutaj:www.tp-kom.pl/pliki/harmo2011_5.pdf
Kategoria: 

Komentarze

ja dotychczas grabiłem liście tradycyjnie, ale teraz mówię basta i kupuję dmuchawę ;) dokłądnie model spalinowy by miał dobrą moc producent sprawdzony Stiga (mam kosiarkę od niego) i liczę na "przyjemną" jesień w ogrodzie ;)

Dodaj komentarz

Reklama