Zapłacimy za autobus szkolny!

Od września zmieni się sposób dowozu uczniów gimanzjum w Baranowie. Na stronie gimnazjum możemy przeczytać: „Od 03 września 2013 forma dowozu uczniów do Gimnazjum w Baranowie zostaje zmieniona z systemu dowozu autobusami szkolnymi (z opiekunami) na system autobusów liniowych (bez opiekunów i na zasadach ogólnych autobusów liniowych TP BUS). Decyzję o takich oszczędnościach podjął wójt. Czy rzeczywiście budżet gminy nie jest w stanie unieść tego wydatku i na czym będą polegać zmiany?

Jak nie wiadomo o co chodzi, najczęściej chodzi o pieniądze. Okazuje się, że dowóz młodzieży do gimnazjum w Baranowie był bardzo wysoki w stosunku do innych wydatków gminnych. Zapytany przez nas wójt Tadeusz Czajka o konkretne kwoty, które gmina zaoszczędzi na tych zmianach, nie potrafił ich jeszcze dokladnie oszacować.

Zmiany będą wyglądały następująco;

- uczniowie będą korzystać z gminnych linni autobusowch, oznaczonych jako autobusy szkolne, bez opiekuna i mogących przewozić również innych pasażerów

- młodzież z osiedla Rubinowego będzie musiała dojść na przystanek na ulicę Rynkową w Przeżmierowie lub będzie dochodzić do szkoły pieszo. (Do tej pory mogli wsiąść do autobusu przy osiedlu)

 - młodzież z Przeźmierowa i Baranowa, która mieszka w odległości nie większej niż 4 km (czyli zasadniczo wszyscy) od szkoły będzie musiała płacić za bilety. Sytuacja taka jest zgodna z ustawą, która mówi o obowiązku gminy dowiezienia i zwrotu kosztów przejazdu tylko tym dzieciom, które mieszkają od szkoły dalej niż 4km) Dzieci będą musiały zakupić bilety S w cenie 30zł miesięczne.

- bilety będą refundowane młodzieży mieszkającej w Batorowie i Wysogotowie (ze względu na odległość) Bilet S, bezpłatny

- zmieni się godzina rozpoczęcia zajęć lekcyjnych z 8.30 na 8.00

Z analizy rozkładu jazdy zamieszczonego na stronie gimnazjum wynika, że Przeźmierowo ma obsłużyć tylko jedna linia 01 z Tarnowa Podgórnego. Trudno wyobrazić sobie aby jeden autobus mógł przewieźć tak dużą liczbę uczniów tym bardziej, że już w tamtym roku szkolnym młodzież i rodzice oburzali się na bardzo trudne warunki przejazdu dzo szkoły.

Zapytany przez nas dyrektor gimnazjum Piotr Burdajewicz o nieunikniony ścisk w autobusach, wytłumaczył, że w pierwszych dniach sytuacja będzie monitorowana przez osoby pracujące w TPBUS. Dodatkowo na terenie Przeźmierowa będą jeździły dwa autobusy, jeden za drugim.

Autobusy kursujące do gimnazjum mają swój własny rozkład jazdy, którego nie znajdziemy na stronie TPBUs jednak mieszkańcy nie będący uczniami mogą korzystać z tych linii. Do gimanzjum będą kursować autobusy na dwóch trasach; z Tarnowa w kierunku południowym czyli przez Lusowo, Batorowo, Wysogotowo i Przeźmierowo i z Tarnowa w kierunku północnym czyli przez Napachanie, Kobylniki i Chyby. Wrócić ze szkoły będą mogli uczniowie z Przeźmierowa, Wysogotowa i Batorowa o godzinie 13:57, 14:40, 16:08 natomiast w stronę Chyb i Kobylnik o godzinach 13:35 i 15:46.

Szczegółowy rozkład autobusów do gimnazjum w Baranowie dostępny tutaj>>

Wójt Tadeusz Czajka zdaje sobie sprawę, że decyzja o wprowadzeniu tych zmian prawdopodobnie będzie trudna do zaakceptowania przez uczniów i rodziców. W rozmowie z nami podkreślił, że ograniczenie kursów autobusów szkolnych i wprowadzenie opłat od uczniów z Przeźmierowa jest częścią racjonalizacji wydatków na komunikację gminną w ogóle. Uważa, iż wobec wysokich nakładów gminy na edukację (ok. 21mln rocznie) mieszkańcy mogą w jakiś sposób uczestniczyć w koszcie dowozu dzieci do szkół. Tym bardziej, że zdaniem wójta w porównaniu do innych, nasza gmina przeznacza na to spore środki i zapewnia dzieciom więcej niż musi.

Na razie nie widać jednak większych zmian w całej gminnej komunikacji. Od września lekkiej modyfikacji uległa tylko trasa 01 w zachodniej części gminy (trasa - Rumianek, Ceradz K. Lusówko).

O oszczędnościach przeznaczanych na komunikację wójt faktycznie mówił już na zebraniach wiejskich, na początku tego roku. Można się zgodzić, że w związku z mniejszymi przychodami gminy należy szukać oszczędności. Szkoda, że w pierwszej kolejności szuka się ich w kieszeniach i tak ponad miarę obciążonych rodziców. Władze państwowe przecież notorycznie dokładają rodzicom nowe wydatki związane ze szkołą.

Do jakiego stopnia wprowadzona zmiana jest racjonalna będzie można ocenić gdy dowiemy się ile gmina na tym zaoszczędziła i jak funkcjonuje nowy system. Na pewno wrócimy jeszcze do tematu. Obecnie wójt jak i dyrektor Burdajewicz twierdzą, że decyzje zostały podjęte w oparciu o bardzo szczegółowe analizy fachowców.

Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że mieszkańcy (głównie Przeźmierowa) muszą płacić za decyzje podjęte kilka lat temu przez władze naszej gminy o wybudowaniu gimanzjum w Baranowie Wtedy społeczność lokalna sprzeciwiała się temu wskazując na brak logiki w przewożeniu młodzieży z tak dużej miejscowości jak Przeźmierowo do mniejszego Baranowa. Jak się okazuje mieli rację.

db

Miejscowość: 
Kategoria: 

Komentarze

A termy bedą. Mnie sie zdaje ze powinni zawiesic budowe termow teraz w kryzysie

JESTEM MIESZKANKA PRZEZMIEROWA I MOJE DZIECKO ROZPOCZEŁO NAUKĘ W GIMNAZJUM W BARANOWIE I OD PIERWSZEGO DNIA DOWÓZ DZIECI DO SZKO9ŁY WYGLĄDA WRECZ ŚMIESZNIE , OTÓŻ DZIECI WSIADAJĄCE NA PRZYSTANKU PRZY : CHACIE POLSKIEJ " W PRZEZMIEROWIE O GODZ. 7;35 JADA DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PRZEŻMIEROWIE , DALEJ ULICA WYSOGOTOWSKĄ W STRONE CMENTARZ ROBIĄ KOŁKO I WRACAJA PONOWNIE DO PRRZYSTANKU PRZY CHACIE POLSKIEJ I JADA DOPIERO DZO GIMNZAJUM , ALE W MOMĘCIE JAK PONOWNIE PRZYJEŻDZAJA NA WCZESNIEJ WSPOMNIANY PRZYSTANEK TO ZA NIMI SZYBCIUTKO POIDJEŻDZA DRUGI AUTOBUS SZKOLNY ZUPEŁNIE PUSTY NIE WIEM Z JAKIEGO MIEJSCA TEN DRUGI AUTOBUS STARTUJE ALE WEDŁUG MNIE OSZCZEDNOŚCI TO ŻADNUCH GMINIE NIE PRZYNOSI JEŚLI AUTOBUSY ROBIA DZIECIOM WYCIECZKI PO PRZEZMIEROWIE ,ŻENUJĄCE JEST TO USTALENIE PRZEJAZDU , A DROGA POWROTNA DO DOMU TO KOLEJNA BZDURA , GDYZ AUTOBUS Z BARANOWA JEDZIE DO SZKOŁY I DALEJ ULICA WYSOGOTOWSKA I DZIECI MIESZKAJĄCE PO STRONIE GIEŁDY PRZECHODZĄ POŁOWE PRZEZMIEROWA PIESZO PŁACĄC ZA BILET , A WYSTARCZYŁOBY ABY AUTOBUS JECHAŁ ULICA RYN KOWA DO KOŃCA , WOWCZAS WSZYSCY MIELI MNIEJ WIECEJ RÓWNA ODLEGŁOŚC DO DOMU. MAM NADZIEJE ŻE NASZ WSPANIAŁY WÓJ WYCIĄGNIE WNIOSKI I ŻE INNI RODZICE ZWRÓCĄ NA TEN PROBLEM UWAE , A MOŻE REDAKCJA MA WIEKSZA SIŁE PRZEBICIA U NASZEGO WUJTA Z WYRAZAMI SZACUNKU

muszą wstawać? Po co ta zmiana. Zapłacimy to 30zł ale niech chociaż ta godzina 8.30 zostanie, po co to zmienili?

Oj ludzie ludzie - moje dziecko uczęszcza do szkoły w Poznaniu. Z rozrzewnieniem wspominamy te czasy gdy uczęszczało do szkół w gminie. Nikt się nie przejmuje jak kiedy dojedzie. I lekcje o 7,15 też się zaczynają.

A moja mama po wojnie chodziła pieszo do Smochowic do szkoły....... itd......
Co to za argument ?
Cofamy się czy idziemy do przodu z czasem.....

Poziom wyżej...... sramtatamtam.....

Ciekawe że nikt już się ne odezwał o tym że będą jeździć do szkoły za darmo. Twoja mama chodziła i ja też i myślę że dziś mam lepszą kondycję niż te dzieciaki które nie chodzą nie ćwiczą na wf bo rodzice wożą lub każą wozić, piszą zwolnienia bo dzieciątko się zmęczy i zapoci. I to jest cofanie mój panie.

Dodaj komentarz

Reklama