Czy służba zdrowia nam służy

Jak oceniamy naszą gminną służbę zdrowia. W cyklu artykułów przyjrzymy się dokładnie gminnym przychodniom.

 
Ponad połowa Polaków jest niezadowolona z tego, jak funkcjonuje w naszym kraju opieka zdrowia- takie opinie uzyskał CBOS w marcu 2007. Nasze zdrowie jest najważniejsze. Dlatego ważne by należeć do sprawnie działającej przychodni, długo nie oczekiwać na wizytę oraz cenić swojego lekarza. Ale na szacunek pacjentów trzeba zapracować. Jak nasze gminne ośrodki pracują na swoja opinię i prestiż?
 
Zapytaliśmy mieszkańców gminy gdzie najczęściej się leczą. Prym w gminie wiodą największe placówki jak „Med-Lux” i „Vita-Longa” w Przeźmierowie oraz „Saluber” w Tarnowie Podgórnym.
 
Opinie na temat ośrodka w Tarnowie są podzielone. „Jeżdżę do Poznania, tutaj w ośrodku nigdy nie można nikogo zastać , mam dzieci i zależy mi żeby miały dobrą opiekę”- żali się pani Joanna. Pani Anna dodaje:
nie leczę się w Tarnowie. tylko jeżdżę do Przeźmierowa”. Oliwy do ognia dolewa wypowiedź pana Henryka:” jestem niezadowolony z tarnowskiego ośrodka, niechętnie kierują do specjalisty, trzeba długo czekać”. Dobrego dostępu do usług medycznych nie potwierdza opinia pani Barbary, która zaznacza, że w Tarnowie można chorować od poniedziałku do piątku. Pani Maria, natomiast, jest zadowolona z usług tarnowskiego ośrodka zdrowia, ale zaraz dodaje, że służba w gminie działa jak wszędzie.
 
Mieszkanki Lusowa, tak jak pani Magdalena, jeżdżą do okolicznych miejscowości, aby się leczyć: „ Do lekarza pierwszego kontaktu jeżdżę do Tranowa, ale do specjalisty już do Poznania” - potwierdza. Pani Helena wybiera ośrodki w Przeźmierowie, chwali sobie doktor Łęcką z „Vita Longa”. Narzeka jednak na problem z dojazdem do ośrodka.
 
Ośrodki w Przeźmierowie są chwalone i jednocześnie krytykowane. „Vita-Longa” w rozmowie z moją rozmówczynią, okazała się ośrodkiem, któremu brak powiewu nowoczesności: „Brak zmian, od wielu lat nic się nie zmieniło” - twierdzi pani Dorota. Matki z dziećmi, korzystające z usług „ Vita-Longa” narzekają na brak oddzielnego miejsca dla dzieci zdrowych i chorych: „ Przychodzę z moim dzieckiem na szczepienie, a w poczekalni czekają też chore dzieci. Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko czegoś tam nie złapie?” - zastanawia się mieszkanka Przeźmierowa- pani Dominika. „Med-Lux” kusi potencjalnych pacjentów bogatszą ofertą usług specjalistów i przystępną lokalizacją- samo centrum Przeźmierowa oraz własny parking dla pacjentów. Moi rozmówcy podkreślali jednak, że czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest długi, chyba że...zapłacimy. Wtedy też zostaniemy umówieni tego samego dnia.
 
Wygląda na to, że nie ma miejsca bez wad. Narzekamy, narzekamy, a może wcale nie jest tak źle? Miejmy nadzieję, że planowana propozycja przekształcenia szpitali w spółki cywilno - prawne, a następnie wykup szpitali i ośrodków przez prywatnych inwestorów zapewniających wysoką jakość usług, polepszy sytuację każdego pacjenta.
AB
 

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama