Europejskie Spotkanie Młodych - przygotowania w naszej gminie

 

Już 29 grudnia do Poznania przybędą ludzie z całego świata na Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Międzynarodową Wspólnotę Taizé. Jak wyglądają przygotowania do tego wielkiego, modlitewnego spotkania ekumenicznego i w jaki sposób uczestniczą w nich parafie znajdujące się na terenie Gminy Tarnowo Podgórne?

 

 

 
W miniony poniedziałek, przy ul. Mielżyńskiego 24 w Poznaniu zostało otwarte Centrum Przygotowań Taizé. Powoli prace rozpoczynają również grupy parafialne, do których należy się zgłaszać gdy chcemy przyjąć pod swój dach uczestników spotkania. Potrzebne jest wielkie wsparcie, zarówno mieszkańców Poznania, jak i okolic gdyż organizatorzy spodziewają się 30-40 tysięcy gości!
 
Przygotowania pełną parą ruszyły także w parafii p. w. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym. Od księdza proboszcza Adama Prozorowskiego dowiedzieliśmy się, że na terenie gminy działa grupa przygotowawcza, która ma już za sobą pierwsze spotkanie organizacyjne. 29 września, po wieczornej Mszy Św. odbędzie się kolejne spotkanie wolontariuszy, podczas którego zostaną omówione szczegóły ESP i rozpoczną się przygotowania na poziomie lokalnym. Wtedy poznamy też bliższe informacje, dotyczące możliwości zaoferowania noclegu młodzieży , która przybędzie do Poznania już pod koniec grudnia. Ks. wikariusz Artur Rembalski z tarnowskiej parafii został delegowany przez Archidiecezję Poznańską do organizacji przygotowań w gminie.
 
Niestety, żadnych szczegółowych informacji nie uzyskały parafie w Ceradzu Kościelnym oraz Lusowie.
 
Sprawy organizacyjne dotyczące Europejskiego Spotkania Młodych trwają także w Parafii p. w. św. Antoniego Padewskiego w Przeźmierowie. Najbliższe spotkanie modlitewne z kanonami Wspólnoty z Taizé odbędzie się w piątek, 9 października o godz. 19:30 – wówczas omówione zostaną wszystkie szczegóły dotyczące ESP w grudniu. Na spotkania, które odbywają się w każdy drugi piątek miesiąca serdecznie zaprasza ks. wikariusz Krzysztof Grześkowiak wszystkie osoby, które chcą uczestniczyć w ESM oraz te, które pragną gościć u siebie młodzież, która przyjedzie w grudniu do Poznania.
 
UWAGA! Na Spotkanie w Poznaniu można zapisać się tylko za pośrednictwem jednego z punktów przygotowawczych, wymienionych na liście na stronie www.taize.fr
Zapisów dokonuje się po wspólnych przygotowaniach, które zaczynają się 1 października. W punkcie należy zgłosić się najpóźniej do 22 listopada. Każdy uczestnik musi wypełnić i podpisać osobiste zgłoszenie udziału.
 
Już teraz prosimy parafian oraz mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne do tego, by ugościli u siebie uczestników 34. Europejskiego Spotkania Młodych. Będą to głównie ludzie młodzi w wieku 17-35 lat. Wystarczy im skromne śniadanie, po nim będą wychodzić z domów, aby uczestniczyć w całodziennym programie. Wracać będą ok. 22:00, po wieczornej modlitwie w halach MTP.
 
Bliżej daty ESM (w listopadzie i grudniu) parafialne ekipy przygotowań, współpracując z wolontariuszami z Taizé, będą przygotowywać program w parafiach: przyjęcie uczestników w dniu przyjazdu i rozesłanie do rodzin, modlitwy poranne, czuwanie modlitewne w intencji pokoju na świecie i „święto narodów”.
 
Wspólnota Taize, została założona w 1940 roku, we Francji przez brata Rogera. Obecnie liczy ponad stu braci pochodzenia ewangelickiego i katolików, więcej niż dwudziestu pięciu narodowości (trzech z nich jest Polakami).
 
Przez całe życie, bracia zobowiązują się do zachowania celibatu oraz do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych. Utrzymują się tylko i wyłącznie z własnej pracy, nie przyjmując tym samym osobistych darów i prezentów. Typowy dzień braci z Taize, wygląda następująco: poranna modlitwa, śniadanie, studium biblijne w dużych grupach, dyskusje w małych grupach, południowa modlitwa, obiad, popołudniowa praca lub studiowanie Biblii, podwieczorek, czas wolny, rozmowy z braćmi, warsztaty, kolacja, wieczorna modlitwa, wspólna zabawa młodzieży przy muzyce.
 
Charakterystycznym elementem wspólnej modlitwy w Taize, jest śpiew – najczęściej jednozdaniowy tekst, będący cytatem z Biblii, lub tradycji kościołów. Zawsze jest to tekst łatwy do zapamiętania – pomimo użycia różnych języków. Układ śpiewu, może być wykonywany przez duże grupy, ale często stosuje się również pełne aranżacje na chór, z instrumentalizacją i partiami solistów.
 
O najnowszych informacjach dotyczących Europejskiego Spotkania Młodych w Poznaniu będziemy Państwa informować na bieżąco.
 
Centrum Przygotowań Spotkania Europejskiego czynne będzie w godz. od 10:00 do 12:00, od 14:00 do 16:30 i od 18:00 do 19:00, zaś w soboty od 10:00 do 12:30. Kontakt: tel. 061 655 96 66 oraz info@taize-poznan.pl
 
MS

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama