Kościelna – jak będzie wyglądała po remoncie?

W najbliższym czasie Przeźmierowo doczeka się wybudowania trzech najważniejszych ulic. Do remontu ulicy Kościelnej dołączy w tym roku gruntowna przebudowa ulicy Leśnej na odcinku od Rynkowej do os. Ptasiego. W 2017 roku budowa ulicy Wysogotowskiej (odcinek od Wiosny Ludów do ulicy Poznańskiej) zamknie pierścień wyremontowanych w pełnym standardzie ulic w tym rejonie. Remonty budzą kontrowersje i spekulacje mieszkańców. Plotka na temat Kościelnej jako drogi jednokierunkowej okazała się bardzo silna, być może dlatego, że jezdnia w trakcie budowy wydaje się wyjątkowo wąska. Czy rzeczywiście tak jest i jak ta ulica będzie wyglądać po zakończeniu prac oraz kiedy skończą się te uciążliwości?

 

Ulica Kościelna po remoncie będzie się składać z;  5-cio metrowej, dwupasmowej, dwukierunkowej jezdni.
Od strony północnej; ścieżki rowerowej o szerokości dwóch metrów i  1,5 metrowego chodnika. Przy wejściu do starej części szkoły zostanie zlokalizowana zatoka autobusowa i parking równoległy do jezdni. Dalej od wjazdu na parking szkolny aż do kościoła,  znajdą się prostopadłe miejsca parkingowe w stosunku do jezdni, których będzie zdecydowanie więcej niż do tej pory. Od strony południowej pobiegnie 2,5 metrowy chodnik. Na odcinku od ulicy Ogrodowej do Wysogotowskiej od strony południowej oprócz chodnika znajdą się również miejsca postojowe.

 

Wykonawca planuje skończyć  budowę drogi do końca kwietnia. Obecnie, mimo zakazu wjazdu, firma remontująca stara się zostawiać budowę w takim stanie aby mieszkańcy mogli dojeżdżać do swoich posesji, a piesi byli bezpieczni. Jednak od około 20 do 30 kwietnia droga zostanie faktycznie całkowicie wyłączona z ruchu – będzie to czas korytowania jezdni i położenia nawierzchni.

W sprawie Kościelnej, ze względu na jej strategiczne położenie Urząd Gminy konsultował się z przedstawicielami miejscowości. W związku z tym, że początkowa propozycja projektu nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem odbyło się spotkanie w szerszym gronie; z dyrekcją szkoły, Radą Sołecką i radnymi, podczas którego ustalono główne priorytety dla tej ulicy.

Zapytana o te ustalenia pani sołtys Katarzyna Preyer  odpowiedziała;

- ulica Kościelna przy której znajduje się Szkoła Podstawowa, boiska OSiR-u oraz Kościół ma być przede wszystkim bezpieczna dla pieszych; dzieci, rodziców i wszystkich mieszkańców. Priorytetem była ścieżka rowerowa, szeroki chodnik i jak największa ilość miejsc postojowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przejścia dla pieszych zostaną wyniesione ponad jezdnię, tak jak to jest np. przed Urzędem w Tarnowie. Nie da się pogodzić wszystkich potrzeb dlatego uznaliśmy, że w tym przypadku bezpieczeństwo jest najważniejsze. Faktycznie szerokość jezdni nie pozwoli raczej na traktowanie jej jako „przelotówki”. Mam nadzieję, że mieszkańcy przyzwyczają się do takiego kształtu drogi i docenią wygodę i bezpieczeństwo wyremontowanej ulicy.

W Urzędzie Gminy dowiedzieliśmy się, że większość naszych ulic jest tej samej szerokości, właśnie 5 metrów. Generalnie stosuje się trzy szerokości jezdni; 5m, 5,5m i 6 metrów. Pracownicy urzędu namawiają aby z oceną poczekać do ukończenia prac, gdyż w trakcie remontu jezdnia może wydawać się wąska na przykład przez kanały wzdłuż krawężników, w które boimy się wjechać.

Jak zwykle wiele będzie zależeć od samych użytkowników. Jeśli kierowcy będą parkować na ulicy trudniej będzie się minąć dwóm samochodom. Tak jak na większości ulic w Przeźmierowie stojące na ulicy samochody tworzą szperę, którą trzeba ominąć. Gorzej jeśli ktoś stanie np. w zatoce autobusowej lub naprzeciwko niej wtedy ruch może faktycznie zostać wstrzymany, a takie sytuacje zdarzały się w tym miejscu.

 

Dorota Barełkowska

 

 

Miejscowość: 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama