Mamy Rynek?

Mieszkańcy Przeźmierowa pewnie nie przyzwyczaili się jeszcze do myśli, że mają Rynek. Pomyślany jako rynek miejski, prawie jak poznański czy rzeczywiście będzie pełnił taką funkcję? Czas pokaże. Na pewno będzie zależało to od tego co tam jeszcze powstanie.

W tym roku zostanie wyremontowana ulica Orzechowa, a także wybudowany parking (obok targowiska) na 60 samochodów, wyposażony w bramki.

Zagospodarowania wymaga jeszcze piaszczysty klin między płytą Rynku a ulicą Orzechową. Urząd Gminy wspólnie z ENEA planuje przenieść trafostację, która szpeci widok na Rynek, a wspomniany teren tymczasowo zagospodarować na zieleń, prawdopodobnie wzbogacony w urządzenia dla dzieci.

Piszemy „tymczasowo” ponieważ wójt  w rozmowach  z przedstawicielami Przeźmierowa  przedstawił koncepcję wybudowania brakującej kamienicy przez Gminę z przeznaczeniem na cele publiczne. Według wstępnych planów można by umieścić tam filię Urzędu Gminy oraz posterunek Policji.

Taka inwestycja nie jest przewidziana w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2016-2020, jednak biorąc pod uwagę, że potrzeby lokalowe w Przeźmierowie są nadal bardzo duże, a budowa płyty pokazała, że teren ten wymaga pewnego zamknięcia prawdopodobnie jest szansa na realizację w następnym PRL-u, może wcześniej?

Zapytany o to wójt odpowiedział:

- Fila Urzędu Gminy sądząc po zainteresowaniu sprawdziła się. Ale funkcjonuje w wynajętym lokalu. Mamy problem z siedzibą dla Policji w Przeźmierowie. Z kolei Klub Seniora – najliczniejsza organizacja w tej miejscowości, również oczekuje na pomieszczenia dla swojej działalności. Podobnie Rada Sołecka. To są potrzeby na dziś, a z czasem pewnie będzie ich więcej. Natomiast plany inwestycyjne w najbliższych 2-3  latach są dość napięte. Sądzę że termin realizacji kamienicy powinien przypaść na następną kadencję.

Dyskusje na temat funkcji i wyglądu w przeźmierowskim środowisku trwają. Niewątpliwie dopiero po ukończeniu całego przedsięwzięcia będzie można będzie go właściwie ocenić. Na razie kontrowersje budzą; brak odpowiednio wkomponowanej zieleni, drzew, cienia… Jak twierdzą mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy trudno mówić o relaksie w miejscu gdzie nie można schronić się przed słońcem, a na żar bijący z betonowych płyt nie pomogą nawet fontanny. Mieszkańcy zwracają też uwagę, że elementy zdobiące płytę są dobrze widziane głównie z góry. Spacerujący czasaem nie zdają sobie sprawy, że chodzą po zegarze słonecznym, natomiast kule ziemskie, same w sobie bardzo ładne, giną na tak dużym placu. Na pewno dobrze, że ten szpecący plac w centrum miejscowości został zagospodarowany, cieszy też wysoka jakość materiałów, które zostały użyte przy jego wykonaniu.

Płyta Rynku kosztowała 2 mln złotych, znajdują się na niej 4 fontanny, dwie rzeźby kuli ziemskiej, jedna pokazująca jądro ziemi, a także zegar słoneczny. Plac dodatkowo ozdabiają stalowe donice z kwiatkami, ławki i niedawno ustawione dwie donice z drzewami. Te ostatnie, postawiono w związku z licznymi głosami mieszkańców, że na płycie brakuje drzew, czegoś co zmieni płaską perspektywę Rynku. 

Czy Rynek stanie się faktycznie Rynkiem w pełnym tego słowa znaczeniu? Moim zdaniem w tej chwili aż prosi się o to aby można tam było usiąść wygodnie w cieniu, przy stoliku napić się kawy czy zjeść loda, może czasami posłuchać koncertu?

Znając przedsiębiorczość naszych mieszkańców pewnie nie trzeba będzie długo czekać na realizację takiego scenariusza, a może jeszcze innego? Co waszym zdaniem powinno znaleźć się na Rynku lub w jego sąsiedztwie?

Dorota Barełkowska

Miejscowość: 
Kategoria: 

Komentarze

Proponuję, żeby każdy kto przychodzi na Rynek zabierał swój własny cień. Ja ze swoim nigdy się nie rozstaję.

ładnie powiedziane :) Obcego cienia im się zachciewa ;)

Rynek raczej pustelnia... za malo roslin, obok rynku jedna wielka gimela... eh skoda słów... asaż na tle rynku wygląda jak pryszcz na ...

Kiedys wychodząc z pasazu wychodziła się na targowisko co uważam ze bylo super pozniej wywalono zadaszenia dalej... i praktycznie wszystko tu umarło a wielka szkoda...

Szkoda ze nikt nie pomyslal o przerwach w płycie na naturalne male ozdobne drzewa które mozna formować, i które dają trochę cienia. Fontanna d... nie urywa. Ogólnie nie ma na razie na czym oka zawiesić. Zawsze ładniej jest jak bylo, ale nie jest to miejsce zachęcające do dluzszego zatrzymania. A co brakuje ? Drzew ozdobnych dających trochę cienia, moze ładnych artystycznych ławek, moze tablice z historia lub ciekawymi miejscami w Gminie, ogródków piwnych lub innego typu gastronomii.

Tak, tak, tak !!! Ogródki piwne ! To jest to, czego nam brakuje. One to sprawią, że Rynek ożyje. Wypełnią lukę akustyczną przemiłym gwarem, brzękiem szkła, wielowarstwową dyskusją intelektualną i zapewnią dzieciom i młodzieży edukację obyczajowo – kulturalną. Pochwalam !
Jan Bibosz

Z nieba mi Asan spadłeś z pomysłem onych ogródków piwnych. Jako żywo – brakuje nam kulturalnej rozrywki i w tym względzie koncept Waści lukę tę zapełnić może. Niechże uściskam Waszmości !
Onufry Zagłoba

To mamy problem. Gimina wybudowała Rynek na wsi a teraz mieszkańcy kamienic nie chcą hałasu...więc nic nie będzie można tam nic robić... Oj ktoś nie pomyślał a dwa miliony poszły... Proponuję nie inwestować już więcej! parkingu nie budować, nie remontować drogi, niech deweloper parking buduje i drogę co rozwalił przy budowie. Agrobex dostał piękne podwórko w prezencie i wystarczy. Szkoda, że za moja kase

Widzę, że się dużo szumu narobiło koło Rynku. Z góry się przyznaję, że sam tego nie piszę, bo się na komputerach nie znam. Pisze mi to syn mojego kumpla Arek.
Chodzi mi o taką rzecz: wszyscy w Przeźmierowie mają swoje atrakcje. Dzieci, młodzież, seniorzy, sportowcy. A czy ktoś pomyślał – może jakiś radny – żeby tym, co z konieczności zbierają się w celu kulturalnej konsumpcji taniego niskoprocentowego alkoholu (to mi Arek podpowiedział) w Parku, nie byli z tego powodu gnębieni ? A gdzie się mają podziać ? Jeśli to wszystkim przeszkadza, to niech gmina albo rada sołecka zorganizuje jakiś spokojny kąt dla tych ludzi, bo oni gorsi nie są i też mogą w wyborach głosować.
Zdzichu

Kulturalna konsumpcja w parku mi nie przeszkadza dopóki Panowie nie konsumują tego niskoprocentowego trunku w ogrodzonym placu zabaw w parku. Bo oczywiście kilka razy juz sie zdarzyło, ze szlam z dzieckiem na plac zabaw a tam w środku panowie obok karuzeli na ławeczce sobie popijali. Park jest duży, ławki sa tez pod drzewami, wiec proszę nie siedźcie w miejscu gdzie bawią sie maluchy. Tym bardziej ze to miejsce przeznaczone raczej wyłącznie dla dzieci.

Nie rozumiem jak można było takie coś zrobić w centrum wsi. Ten rynek kojarzy się typowo z PGRowskim czy komunistycznym reliktem który chciał zalać wszystko paskudnym betonem i asfaltem. Jak Czajka nie wie jak zagospodarować ze smakiem taki plac niech się wybierze do miasteczka Wilanów. Tam można zobaczyć jak budują z klasą deweloperzy. Co prawda plac pasuje do paskudnej architektury bloków które chyba były inspirowane stodołami czy chlewikiem ale centrum Przeźmierowa jest spaskudzone straszną architekturą!! Zarówno ten "pasaż" z nędznymi sklepikami i obok to blokowisko bez parkingów za to z wybetonowanym wstrętnym placem. Straszne!

Dodaj komentarz

Reklama