Rynek w Przeźmierowie - co i jak?

Na naszych oczach powstaje złożone z kamienic Centrum Przeźmierowa. Publikujemy aktualne wiadomości dotyczące stanu tej inwestycji, wyglądu rynku i mieszkań.

Wójt Tadeusz Czajka poinformował:

– Przewiduje się, że przeźmierowski rynek zostanie ukończony pod koniec letnich wakacji br.

Umieszczony w nim lokal dla filii komisariatu tarnowskiej policji, będzie gotowy 1 września. Siedziba policji w Przeźmierowie znajdzie się w pierzei rynku, od strony ul. Rynkowej. Od Policji zależy kiedy zechce się wprowadzić i rozpocząć służbę w nowym miejscu. Chcielibyśmy, aby filia Urzędu Gminy Tranowo Podgórne (strona wewnętrzna obiektu) – rozpoczęła pracę 1 września 2015.

 Zdaniem niektórych mieszkańców, powstający rynek wyglądać będzie jak niedokończony, ponieważ „brakuje” jego lewej mierzei. 

– Późniejsza rozbudowa, będzie możliwa – tłumaczy wójt T. Czajka.

Projekt zabudowy rynku powstał przeszło 8 lat temu, jeszcze za kadencji wójta Kazimierza Marchlewskiego – mówi radny Henryk Witkowski. Rozpisany wówczas konkurs wygrała spółka Agrobex, dzisiejszy wykonawca inwestycji. Pierwotny obszar zabudowy miał być większy, ostatecznie inwestycja powstaje jedynie między ulicami Rynkową i Orzechową. Zrezygnowano z zamknięcia wschodniej pierzei rynku, od Orzechowej.

W czasie procesów adaptacyjnych projektu, o jedną kondygnację zwiększono powstające kamienice. Będą one posiadać również mieszkalne poddasza.

Rynek

Podwórze utworzone przez nowe kamienice – stworzy rynek, o zacisznym charakterze z wyłączonym ruchem samochodowym. Miejsce to ma być dla przeźmierowian miejscem spotkań, z kawiarenkami i ogródkami pod parasolami. Czy ozdobi je fontanna?

Płytę powstającego rynku, na koszt gminy, wykona firma wyłoniona w drodze przetargu. Agrobex w odpowiednim terminie udostępni płytę rynku.

Kamienice rynku (od 2-3 pięter), nieznacznie różnią się między sobą wysokością, gdyż teren od strony Rynkowej leży 1,5 metra wyżej niż ul. Orzechowa.

Czy zwieńczeniem kamienic będzie zegar? Są takie wnioski, dziś jeszcze nie wiadomo...

Los targowiska

W związku z budową rynku przeniesiono przeźmierowskie targowisko z handlem straganowym, za powstający obiekt. Niestety, nie służy to handlowcom – ruch na popularnym „ryneczku” jest słaby...

Parking

Początkowy projekt zbudowania parkingu pod całym rynkiem – odrzucono, ze względu na duże koszty. Gmina musiałaby wykonać parking za pieniądze podatników. Ostatecznie miejsca parkingowe znajdą się w hali garażowej i postojowe – przy kamienicach. 

Sklepy

Nie wiadomo jakie konkretnie sklepy powstaną na parterze rynku, na pewno będą to usługi i drobny handel. Powstanie jeden sieciowy sklep spożywczy, na powierzchni 400 m2 – od strony ul. Orzechowej.

Ceny, liczba i wielkość mieszkań

Cena za m2 w kamienicach kształtuje się od: 4426 do 5334 zł. Wykończenie – stan deweloperski. Każda firma nieco inaczej interpretuje pojęcie oddania budowy w stanie deweloperskim. Najczęściej stan ten oznacza: wykonanie konstrukcji nośnej obiektu (płyta fundamentowa, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, konstrukcja stropów i dachu);

wykończenie ścian, stropów i dachu (opłytowanie, ocieplenie, zaizolowanie, otynkowanie, położenie blachodachówki); podciągnięcie przyłączy, mediów i instalacji; montaż okien i drzwi zewnętrznych.

Mieszkania mają powierzchnie od 40 do 73 m2 i od 2 - 4 pokoi plus balkony.

Powstaje 98. mieszkań, sprzedano już 36 – do nabycia pozostały 62. lokale (wszystkie dane o kamienicach ze strony Agrobexu 12.05.15).

Inwestycja posiada oferty mieszkań, spełniające kryteria programu Mieszkanie dla Młodych – MdM. Przykładowe 2-pokojowe mieszkanie (43 m2) na III piętrze, kosztuje 209 900 zł.

Do tematu powrócimy.

J.R.

Konsultacja – radny Henryk Witkowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejscowość: 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama