Jak załatwić „śpiącego policjanta”?

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy Tarnowo Podgórne, jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie stałych oraz tymczasowych „śpiących policjantów”, na poszczególnych ulicach. Możecie pojawią się w tym spisie nazwy Waszych ulic drodzy czytelnicy, a może nie warto czekać z założonymi rękoma tylko wziąć sprawy w swoje ręce. Jeśli w okolicy Waszego miejsca zamieszkania szaleją piraci drogowi, czym prędzej napiszcie odpowiedni wniosek i złóżcie go w gminie.

 

 

 
Progi zwalniające , czyli tzw. „śpiący policjanci” są doskonałym sposobem ograniczenia prędkości ruchu pojazdów w miejscach gdzie nadmierna prędkość może zagrażać innym. Znają je dobrze wszyscy kierowcy. Przez jednych przeklinane (bo trzeba nagle gwałtowanie hamować), przez innych chwalone (bo są metodą na piratów drogowych). Zdania są podzielone. Kto decyduje o ich powstaniu? Czy można nie zgodzić się na ich budowę? Jaki jest przybliżony koszt wykonania progów zwalniających? Zapraszamy do lektury wszystkich mieszkańców gminy, którzy w okolicach swych domów chcą mieć „śpiących policjantów”, ale nie wiedzą jak sprawę załatwić.
 
Progi zwalniające można stosować w obszarze zabudowanym na drogach lokalnych lub dojazdowych. Niedopuszczalne jest umieszczanie ich na drogach krajowych i wojewódzkich, na miejskich drogach ekspresowych, ulicach głównych ruchu przyspieszonego, na ulicach i drogach w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej, z wyjątkiem progów wysypowych, na łukach dróg i innych przypadkach, gdy ich obecność może powodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
 
Jeżeli chcemy, by okolicy naszego miejsca zamieszkania powstał „ślepy policjant” - stały lub tymczasowy (bo kierowcy jeżdżący z nadmierną prędkością zagrażają bezpieczeństwu naszych dzieci) możemy sami zadziałać w tej sprawie. Priorytetową sprawą jest napisanie odpowiedniego wniosku, z prośbą o wykonanie progów zwalniających, który złożymy w gminie, w biurze podawczym. Uwaga! We wniosku należy zamieścić informację na temat tego, w którym miejscu ma powstać wspomniany próg, a dokument musi podpisać większość mieszkańców, których domy będą sąsiadować ze „śpiącym policjantem”. Jeżeli większość się nie zgodzi, wówczas wniosek może zostać odrzucony. Na odpowiedź w powyższej sprawie czeka się zwykle ok. miesiąca. Koszty wykonania progów zwalniających (zarówno tymczasowych, jak i stałych) pokrywa gmina.
 
MW

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama