Hamlet widziany oczami tarnowskiej grupy

Premiera "przedstawienia Hamleta..." odbędzie sie w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym 26 kwietnia o godz. 18. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek,dostępnych w Domu Kultury i siedzibie GOK „SEZAM” w Tarnowie Podgórnym, w „Starej Kotłowni” przy ul. Kościelnej w Przeźmierowie.

Najpierw był William Szekspir i jego „Hamlet”. Później Ivo Brešan i jego „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”. Teraz tekst na warsztat wzięły Ola Kosicka z Grażyną Smolibocką i, działającą w GOK „SEZAM”, Grupą Teatralną „Zamiast”. Szykuje się interesujące wydarzenie!

„Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” miało wiele adaptacji, także w Polsce. Do najsłynniejszych należy wersja w reżyserii Olgi Lipińskiej z 1985 roku, zaliczana do „Złotej Setki” najlepszych spektakli Teatru Telewizji. W nowej wersji przygotowanej przez grupę „Zamiast”, dramat oparty na tekście Brešana został przeniesiony z rzeczywistości bloku wschodniego lat siedemdziesiątych osiemdziesiątych do współczesnych, kapitalistyczno-korporacyj<wbr></wbr>nych warunków. I choć – jak zapowiada grupa „Zamiast” – język został uwspółcześniony, adaptacja tekstu zachowuje idee spektaklu.

Ukazuje on mechanizmy podporządkowania jednostki przez władzę. I przy okazji przypomina co się dzieje, gdy władza zachowuje się pogardliwie, niezależnie od panującego ustroju. Grupa „Zamiast” odpowiadać będzie nie tylko za grę aktorską. M. in. scenografia powstała według jej pomysłu. Za kostiumy odpowiada natomiast Agnieszka Gierach. Zespół wielokrotnie udowadniał, że prezentuje wysoki poziom, potwierdzają to nagrody na teatralnych festiwalach. Przygotowując „pełnometrażowy” spektakl, grupa "Zamiast" pozbawiła się szans na uczestnictwo w konkursach. Zyskała natomiast możliwość odkrycia kolejnych tajników teatralnej sztuki.

Zapraszamy!

Źródło; GOK Sezam

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama