Jasełka w Przeźmierowie wyśpiewane!

Żywe Duchem, płomienne nadzieją – jednoczące parafian jasełka, odbyły się w Trzech Króli w przeźmierowskim kościele.  Widowisko pod tytułem „Narodzenie Jezusa – Narodzenie Miłości”  – rozgrzało serca. W pełnej widzów świątyni, wystąpiło około 50. mieszkańców!!!

„Narodziny Chrystusa, to najważniejsze wydarzenie w historii świata”. Od tej prawdy rozpoczęło się muzyczne, słowne a nawet taneczne! – opowiadanie dziejów Maryi, Józefa i Jezusa – na scenie wyniesionej nad poziom ławek. Autorce zależało na tym, aby wszyscy dobrze widzieli. Całe przedstawienie cechowały rozmach i bogactwo: dźwięków, barw, postaci oraz wykorzystanej twórczo przestrzeni.

– „Mario, czy ty wiesz, że twój syn, po wodzie będzie chadzał?” – śpiewali młodzi soliści, uderzający świeżością i pięknie bezpretensjonalni. W roli Maryi – Natalia Krynicka, a św. Józefa – Michał Drozda. Partię archanioła Gabriela wykonał Andrzej Krynicki, tato Natalii.

 

– W naszej społeczności pragnęłam zrobić coś „dla ducha”, (również mojego) – tłumaczy genezę jasełek Dorota Barełkowska, reżyserka widowiska – Ponieważ w zeszłym roku nie było jasełek, postanowiłam je wystawić. Z Kasią Preyer [sołtyska Przeźmierowa], już w czerwcu ubiegłego roku – przedstawiłam pomysł proboszczowi Tomaszowi Szukalskiemu. Ksiądz stwierdził: trzeba wykorzystywać swoje charyzmaty i wyraził aprobatę. Tak się wszystko zaczęło!

Jak poruszające były jasełka świadczy fakt, że nie tylko ksiądz proboszcz wzruszony zapłakał!

– Od początku chciałam żeby to były jasełka muzyczne – tłumaczy reżyserka. Pod koniec września zaprosiłam do współpracy dwie dziewczyny. Niezwykle utalentowaną muzycznie Krysię Jarysz – prowadzącą parafialną scholę „Antośki” (mamę pięciorga dzieci). To ona zorganizowała spektakl od strony muzycznej i dyrygowała chórem. Towarzyszyła nam równie utalentowana Karolina Stępak.

– Jasełka stworzyłyśmy więc we cztery. Spotykałyśmy się raz w miesiącu na kawę i pisanie scenariusza. Najpierw wymyśliłyśmy poszczególne sceny i ustaliłyśmy, co chcemy nimi przekazać. Do scen dobrałyśmy piosenki.

– Taniec na scenie animowała Gosia Kotus, która 16 lat przetańczyła w zespole „Lusowiacy” i dwie tancerki; Dominika i Sara. Krysia zaprosiła do współpracy naszego maestro Wojtka Mazurka (pianino) – wokalistę, aranżera i autora kilku piosenek spektaklu, wraz z zespołem. Zagrali Paweł Rogoża – saksofon, Krystian Włodarczak – instrumenty perkusyjne oraz Jagoda Jaskólska (na co dzień dyrygentka parafialnego chóru) –  skrzypce.

Przyświecała nam idea, żeby zaktywizować jak najwięcej  ludzi z parafii św. Antoniego. Jako trzej mędrcy wystąpiły osoby z autentycznym autorytetem. Jan Grzegorczyk – pisarz, Adam Mazurek lektor z Kręgu Biblijnego i prof. Michał Sznajder z Uniwersytetu Rolniczego, członek Rady Ekumenicznej naszej archidiecezji. Kostiumy uszyła nam pani Maria Przybylska – mieszkanka Przeźmierowa.

– „Miejcie odwagę, nie tę jednodniową! Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera, Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno, Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.” – śpiewał Jan Grzegorczyk, wielu zdziwiło się, że literat posiada również taki talent wokalny!

Heroda brawurowo zagrał Maciej Narożny – dj Radia S. Oglądając jego kreację, zwłaszcza przemówienie z czerwonej mównicy (balkon!) – czuło się strach przed dyktatorem i prawdziwy swąd piekła. W spektaklu wystąpiła ze swadą Bogna Narożna – żona dziennikarza.

Piotr Barełkowski z Włodkiem Niklasiewiczem odpowiadali za realizację telewizyjną jasełek. Spektakl bowiem odbywał się nie tylko na scenie. Dodatkowo na ekranie prezentowano filmy nakręcone przez P. Barełkowskiego – dotyczące bieżących wątków przedstawienia.

Autorki jasełek pozwoliły również pośpiewać zgromadzonym. Z głębi dusz zabrzmiały wtedy akordy kolędy Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi – moc truchleje!” i radosne Alleluja!

 

„Wiara i rozum unoszą ducha ludzkiego w poznaniu prawdy” – uczył Jan Paweł II. W jasełkach, zgodnie z tradycją – nie zabrakło odniesień do teraźniejszości. Przywołano myśl zmarłego niedawno Ojca Jana Góry.

– „Wiara i rozum, wiara i rozum! – na jednym skrzydełku Jasiu, do nieba nie dolecisz!” – cytował dominikanina Jan Grzegorczyk.

 

– Doskonałą akustykę zawdzięczamy Tomaszowi Maćkowiakowi, zaś Arkadiuszowi Kuczyńskiemu – profesjonalne oświetlenie. Artysta plastyk Jędrzej Stępak stworzył nietuzinkową wiklinową scenografię, i wraz z małżonką Karoliną poprowadził narrację jasełek.

W organizację zaangażowali się spontanicznie inni parafianie. Sprawny transport wielu elementów przedstawienia zorganizowali Krzysztof Bartosik (radny z os. Rubinowego) i Łukasz Jarysz. Ministranci, Łukasz Wojtyniak, Piotr Nowak to osoby,  na które zawsze można było liczyć. Pani Hania Muller, katechetka ze SP w Przeźmierowie zgromadziła dzieci, jasełkowe aniołki.

 

Księdzu proboszczowi i innym księżom, dziękujemy za życzliwość dla naszych pomysłów a Gminnemu Ośrodkowi Kultury „Sezam” i Radzie Sołeckiej – za dofinansowanie. Oklaskiwaliśmy naszych parafian – nasze talenty, które jeszcze nie raz zachwycą – powiedziała po przedstawieniu Dorota Barełkowska.

 

Gratuluję autorkom i wszystkim artystom. Wystawiliście jasełka – musical, nie tylko piękny, ale i chwytający za serce. To prawdziwa sztuka!

więcej zdjęć tutaj>>

Joanna Rozmiarek

 

 

Miejscowość: 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama