Płatne patrole policyjne w Gminie?

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zaproponowali Gminie Tarnowo Podgórne korzystanie z tzw. płatnych patroli policyjnych. Na czym to polega i co znaczy dla naszych mieszkańców?

 
 
Wspomniana służba polega na patrolowaniu określonego rewiru na terenie Gminy przez dwóch policjantów w dniach wolnych od pracy. Wsparcie policji może przybieraćżne formy – to Rada Gminy ustala zakres obowiązków. Głównie jest to jednak służba prewencyjna (np. kontrolowanie miejsc zagrożonych w zakresie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zwracanie uwagi ). Koszt – ok. 500zł brutto za 8 – godzinną służbę dwóch policjantów. Warto jednak zaznaczyć, że Gmina oprócz finansowania służby nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów rzeczowych.
 
Płatne patrole policyjne funkcjonują w Poznaniu już od blisko 12 lat i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów” - mówi komendant Hubert Haegenbarth, Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu. Oprócz tego działają również w Mosinie, Czerwonaku i Stęszewie. Jeśli chodzi o Gminę Tarnowo Podgórne – zaproponowaliśmy to w formie luźnej dyskusji, jednak zaznaczam, że my jesteśmy przygotowani, by bardzo szybko to wprowadzić”.
 
Wójt nie mówi nie: „Na razie jest to w fazie propozycji, ale być może miałoby to dla nas lepszy efekt. Teraz patrole policyjne na gminnych ulicach są praktycznie niewidoczne”.
 
Jaką decyzję podejmie nasz włodarz? Czas pokaże. Płatne patrole policyjne mogą być szansą na polepszenie bezpieczeństwa na terenie Gminy zwłaszcza, że „nasi” policjanci muszą dzielić swój czas na trzy Gminy...
 
MS
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama