Po zebraniu w sprawie lotniska

24 listopada o godzinie 16.00 odbyło się spotkanie mieszkańców zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Przeźmierowa i Baranowa w sprawie odszkodowań za hałas. Zebranie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem - przybyło około 400 mieszkańców. Zapytaliśmy wójta czy będzie domagał się odszkodowania za instytucje publiczne zlokalizowane w strefie.

 

 
Członkowie Stowarzyszenia mieli okazję aby odebrać legitymację członkowską a inni, którzy nie mieli okazji przyłączyć się do Stowarzyszenia zrobili to teraz poprzez złożenie deklaracji lub uiszczenie opłaty.
 
Zebranie miało na celu zapoznanie mieszkańców z nowymi faktami na temat odszkodowań. Prezes Stowarzyszenia Leszek Wardeński omówił ostatni wyrok sądu dotyczący zaskarżenia uchwały sejmiku wojewódzkiego, wniesionego przez Stowarzyszenie. Wytłumaczył jakie kroki prawne są teraz podejmowane. Zwrócił uwagę na coraz krótszy okres czasu, który został mieszkańcom na podjęcie decyzji i wystąpienie na drogę prawną przeciwko lotnisku.
 
W dalszej kolejności kancelarie prawne przedstawiły swoje propozycje mieszkańcom. Opowiedziały o swoich sukcesach w podobnych tego typu sprawach np. w Warszawie i Krzesinach.
 
Na spotkaniu obecni byli również wójt Tadeusz Czajka, sołtys i część radnych z Przeźmierowa i Baranowa. Zapytany przez nas wójt o to czy Urząd Gminy wystąpi o odszkodowanie od lotniska dla Szkoły Podstawowej, Przedszkola i Domu Kultury czyli budynków publicznych znajdujących się w strefie odpowiedział, że "obecnie UG przedstawił zarządowi lotniska dokumenty dotyczące tych budynków i czeka na propozycje." Zdaniem wójta sensowniej jest wynegocjować jakąś satysfakcjonującą kwotę, np. na sfinansowanie budowy Domu Kultury, przed decyzją o wejściu na drogę sądową. Instytucje gminne są bowiem traktowane w tym sporze inaczej niż osoby prywatne.
 
DB
 
 
 
 
 
Miejscowość: 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama