Pomagamy!

Grudzień nastraja do dobroczynności. Jednak mało kto wie, że Boże Narodzenie jako czas miłosierdzia dla biednych, wykreował w XIX wieku Karol Dickens „Opowieścią wigilijną”. Ile w nas z niej dziś pozostało?

Fundacja „Otoczmy Troską Życie” z Przeźmierowa, przygotowała 50 paczek świątecznych dla małych pacjentów Szpitala Rehabilitacyjnego w Kiekrzu.

– Przytulamy cierpiące dzieci z biednych rodzin. 10 stycznia wraz z Kołem Emerytek „Senioritki” odwiedzimy je w szpitalu, aby pokazać jasełka i wręczyć podarki – informuje Barbara Nowak prezes Fundacji OTŻ.  Ponadto fundacja współorganizuje „Poznański Orszak Trzech Króli” – największe uliczne jasełka świata (06.01.15, godz.12.00, pl. Wolności). Weźmie w nich udział 15 tys. wiernych. Fundacja Barbary Nowak sponsoruje rekwizyty: korony (ok. 10 tys.), czerwone szaty króla Kaspra i śpiewniki (ok. 4 tys.) oraz cukierki.

– W nowym roku naszą podopieczną 10-letnią Oleńkę czeka operacja główki, którą w Krakowie przeprowadzi profesor z USA. Potem ruszymy ze zdwojoną mocą, aby uzbierać dla Oli na operację plastyczną buzi. Równolegle troszczymy się o potrzeby młodzieńca Wojtka, chorego na Downa. Przez cały rok, (m.in. dzięki wpłacającym 1% podatku) wspieramy: „Stowarzyszenie Droga” zabezpieczające rodziny (zwłaszcza z podlaskiego), gdzie dostęp do pomocy jest utrudniony, i inne – poinformowała prezes FOTŻ B. Nowak.

Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy” przygotował „Szlachetną Paczkę” dla 10-osobowej rodziny.

– Pomysł podsunął kol. Kazimierz Kulczyński, mówi anonimowa wolontariuszka. Młodsi i starsi członkowie zespołu – przyjęli go jednogłośnie. Wyszukaliśmy dużą rodzinę z województwa kujawsko-pomorskiego, bo w Wielkopolsce tak dużej nie było. Listę potrzeb otrzymaliśmy ze sztabu S.P. Zgodnie z życzeniem beneficjantów (w 3 dni!) zebraliśmy: artykuły spożywcze, chemię,  artykuły biurowe i szkolne oraz lodówkę, toster,  buty, a także zabawki dla 2 letniego dziecka. Dary zawieźliśmy do punktu „Szlachetnej Paczki” w Poznaniu. Działacze dostarczą je rodzinie. Czuliśmy ogromną radość, że możemy się z kimś podzielić. Pomogły nam rodziny, znajomi i przyjaciele! – cieszy się wolontariuszka „Lusowiaków”.

– To piękna, bardzo wychowawcza akcja. Podziwiam naszą młodzież, która uczy się i pracuje – nie ma łatwo, a znalazła środki i czas, aby bezinteresownie pomóc – podsumowuje Krystyna Semba szefowa zespołu.

Dodajmy, że niedawno również papież Franciszek przekazał „Szlachetną Paczkę” polskiej 10-osobowej rodzinie.

– Akcja „Charytatywna Tytka”„Caritas” przeźmierowskiej parafii, przeszła najśmielsze oczekiwania – powiedziała Małgorzata Raciborska.

Jej powodzenie cieszy tym bardziej, że w roku bieżącym „Caritas” został pozbawiony unijnego wsparcia żywnościowego. Jedzenie, które instytucja kupuje w Banku Żywności, jest na bieżąco rozdawane, brak więc zapasów i stąd kłopot z zapewnieniem podopiecznym świątecznego prowiantu.

– Akcja została nagłośniona w „Sąsiadce” i na stronie internetowej parafii. Wydaliśmy 350 tytek, z czego wróciło do nas zapełnionych 2/3.  Szalenie się cieszę, że jest mi dane pracować w parafii, gdzie każdy apel zamienia się w pospolite ruszenie. Zastanawiałam się, jak wypadnie ta, bądź co bądź nowa, inicjatywa. Zebrana żywność zasiliła magazyn „Caritas”. Jesteśmy bardzo wdzięczni parafianom za dary serca. Potężne wsparcie zostało wysłane do:

–  „Caritas” Archidiecezji Poznańskiej,

– Domów Dziecka w Otorowie, Lipnicy i w Szamotułach,

– Domu Samotnej Matki w Kiekrzu,

Naszym przeźmierowskim sukcesem jest również wsparcie „Wigilii dla bezdomnych” organizowanej przez „Caritas” na terenie Targów w Poznaniu – podsumowała M. Raciborska. 

Na potrzebujących nie jest obojętna firma TP Bus, która już dziś deklaruje przekazanie na licytację Orkiestrze Świątecznej Pomocy, wozu wycofanego z ruchu. Do tej pory TP Bus na cele charytatywne sprzedał 3 autobusy – zamortyzowane ale sprawne. Ostatni „poszedł” za 7 tys. złotych – podał Mikołaj Stempel kier. ds. przewozów TP Bus.

Liceum z Tarnowa Podgórnego szczyci się aktywnym „Klubem Wolontariatu” prowadzonym przez Alinę Gryskę. Od października 2013 zrzesza 25 uczniów. Geneza inicjatywy sięga 2012 r., gdy młodzież wyjechała na litewskie warsztaty „Wolontariat jako styl życia”.

– Szkolny „Klub Wolontariatu” ze wsparciem Iwony Kamińskiej (mieszkanki Tarnowa), przeprowadził akcję „Uśmiech od Mikołaja”. Uczniowie ustawili skarbonki w sklepach, by gromadzić środki na żywność dla starszych i niepełnosprawnych. Pomogli im: tarnowska apteka, księgarnia, „Chata Polska”, sklep „Morskie Jadło”, pawilon handlowy przy „Polo”, salon kosmetyczny z „Zielonego Grodu”, sklep „Wiejska Spiżarnia”, sklep spożywczy w Rumianku i w Jankowicach. Wielkie podziękowania! Ponadto licealistki z klas pierwszych, zorganizowały w szkole kiermasz wyśmienitych ciast. Dodatkowo p. Kamińska kwestowała, pozyskując wpłaty nawet ze Szwecji! Dochód z tych trzech źródeł licealiści przeznaczyli na 62 paczki świąteczne. Mało tego!, szczególnie potrzebującym przygotowali 7 paczek indywidualnych – cieszy się A. Gryska.

Poza tym młodzież z „Klubu Wolontariatu” zebrała puszki rybne na wigilię dla bezdomnych, żywność dla Domu Samotnej Matki w Kiekrzu, jak również pod okiem pani Gryski i pani Morel odwiedza wychowanków z Domu Dziecka. Trzeba również napisać o wolontariuszce, która z potrzeby serca prowadzi integracyjne warsztaty dla dzieci w świetlicy. Licealiści obdarowali także własnoręcznie wykonanymi figurkami orgiami – Wspólnotę „Arka” L'Arche, która niepełnosprawnym intelektualnie pomaga żyć w domach o charakterze rodzinnym. Ponadto uczniowie w porozumieniu z parafią tarnowską, stworzyli „Bank Czasu”, aby za darmo pomagać starszym mieszkańcom w świątecznych porządkach. Mimo że inicjatywę ksiądz nagłośnił „z ambony”, nikt nie skorzystał z atrakcyjnej oferty. W związku z tym „Koło Wolontariatu” zawiesza „Bank Czasu” do... Wielkanocy.

Paczki dla podopiecznych Domu Dziecka w Szamotułach ufundowali parafianie z Cerekwicy – podał ks. proboszcz Marek Tarło-Jawtok. Połowę darów przygotowali wierni z kościoła filialnego pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Pamiątkowie. O potrzebujących parafian z obu kościołów zadba miejscowy Zespół „Caritas”.

J.R.

Zdjęcie;aktywnemamy.blogspot.pl

 

Dodaj komentarz

Reklama