Przeźmierowo centrum kultury - odpowiedź mieszkańców

W ostatniej sondzie, w której zapytaliśmy czy uważacie za dobry pomysł aby Przeźmierowo stało się gminną stolicą kultury wzięło udział 294 osób. 68% ankietowanych odpowiedziało, że uważają ten pomysł za dobry, 32% natomiast nie zgadza się z tą tezą. Kto i dlaczego forsuje taki pomysł, o co w nim chodzi i co na to gminne władze?

W tym roku ruszy budowa nowego Domu Kultury w Przeźmierowie. Ta jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji budziła i nadal budzi emocje w środowisku przeźmierowskim.
 
 
Rada Sołecka i radni od lat dyskutowali na temat lokalizacji wyglądu, funkcji obiektu, pojawiały się różne koncepcje i pomysły. W tym czasie Wójt również przedstawił kilka deklaracji; od sali na 450 osób, przebudowy istniejącego DK do koncepcji, z którą możemy zapoznać się ostatnio, kliknij tutaj>>>
 
Postulaty Rady i Stowarzyszenia
 
Niedawno pisaliśmy o postulatach Rady Sołeckiej, która zabiega o większą salę na 300 osób (w koncepcji przedstawionej przez UG miało być 240) i kilka detali technicznych. Zapoznaj się >>>. Jednocześnie Stowarzyszenie Przyjaciół Przeźmierowa i Baranowa wystosowało pismo do Wójta, Rady Gminy o rozpatrzenie wniosku aby przenieść stolicę kultury właśnie do Przeźmierowa.
 
W skrócie można powiedzieć, że pomysł zasadza się na niwelowaniu różnic między Przeźmierowem a Tarnowem Podgórnym. Członkowie Stowarzyszenia wyszli z założenia, że skoro w Tarnowie są zlokalizowane wszystkie instytucje gminne, główna biblioteka, sala Osir, gdzie odbywają się największe imprezy a niedługo również takie atrakcje jak na przykład Tarnowskie Termy, powinno się zrobić coś aby nie dopuścić do degradacji Przeźmierowa. Pierwszym krokiem był właśnie pomysł przeniesienia stolicy kultury na wschód gminy łącznie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i główną sceną gdzie będą odbywać się większe imprezy. O ten dosyć kontrowersyjny pomysł zapytaliśmy w sondzie i jak widać spotkał się z dobrym przyjęciem mieszkańców. Wydaje się, że argumentów za takim rozwiązaniem jest w wiele. Stowarzyszenie zawarło je w swoim piśmie, do przeczytania tutaj>>>
 
Rada Sołecka, z którą spotkali się ostatnio członkowie Stowarzyszenia podchodzi do zagadnienia DK bardziej praktycznie i chce wynegocjować z wójtem projekt spełniający jak największą ilość postulatów. Jednak deklarują poparcie dla samej idei.
 
Zmieniać nie zmieniać?
 
W odpowiedzi na reakcję przeźmierowskich środowisk wójt przedstawił nową (?) koncepcję, w której zmieniona została nazwa obiektu na Centrum Kultury Przeźmierowo, dołożono 60 krzeseł aby uzyskać 300 miejsc i naniesiono kilka drobnych zmian dotyczących rozwiązań technicznych. Teraz w gestii architektów jest dopasowanie projektu, który uwzględni postulaty Rady co nie będzie proste bo zwiększenie ilości krzeseł bez powiększenia sali wygląda na karkołomne zadanie. Jeśli chodzi o pomysł Stowarzyszenia, zapytany przez nas wójt czy bierze pod uwagę rozważenie takiej idei odpowiedział, że „na życzenie radnych spotkał się z prezesem Stowarzyszenia Leszkiem Wardeńskim oraz zaprosił przedstawicieli Stowarzyszenia na najbliższa sesję rady gdzie zostanie podjęta dyskusja na temat”.
 
Centrum Kultury Tarnowo Podgórne – Centrum Kultury Przeźmierowo?!
 
Na ostatnim zebraniu wiejskim w Tarnowie wójt przedstawił koncepcję Centrum Kultury Tarnowo Podgórne. Tadeusz Czajka zapytał o poparcie mieszkańców w jego staraniach o uzyskanie terenu od tarnowskiej parafii, ponieważ centralna lokalizacja obiektu między kościołem, niedaleko Urzędu Gminy i parku wydaje mu się najlepsza i o taką zabiega.
Faktycznie przedstawiona koncepcja robi wrażenie, imponujący budynek, sensownie wkomponowany w krajobraz wzniesienia parku 700-lecia, centralna lokalizacja, ładna architektura.
Czy będziemy mieć zatem dwa „centra” kultury? 
Porównując wizualizacje i plany nie można się oprzeć wrażeniu, że w Przeźmierowie Centrum Kultury pozostanie tylko z nazwy.
 
Już w poniedziałek 21 stycznia o godzinie 18.00 odbędzie się zebranie wiejskie w Przeźmierowie. Mieszkańcy będą mieli okazję ocenić projekt Domu Kultury i zaproponowanych tam rozwiązań. Mamy nadzieję, że mimo ferii i Dnia Babci frekwencja będzie sprzyjać dyskusjom.
 
DB

Dodaj komentarz

Reklama