Nowa podstawówka w Baranowie ruszy we wrześniu

5 lutego odbyło się zebranie z rodzicami, zorganizowane przez panią Joannę Cebernik w sprawie planów otwarcia publicznej szkoły podstawowej w Baranowie. Szkoła ma wystartować 1 września 2015. Zapisy dzieci trwają do końca marca, pod nr tel. 733 186 986.

Mieszkańcy naszej gminy są zainteresowani nową podstawówką, gdyż szkoła w Przeźmierowie jest przepełniona. W roku szkolnym 2015-2016 ma w niej powstać 8 lub nawet 9 klas pierwszych. Już od jakiegoś czasu szkoła w Przeźmierowie pracuje w trudnej do zaakceptowania dwuzmianowości.

 Pani Cebernik podkreślała, iż wójt Tadeusz Czajka dał jej zielone światło na stworzenie tego projektu. Szkoła będzie miała formę publicznej placówki prowadzonej przez operatora prywatnego. Podobnie jak przedszkole w Sadach.

Wójt nie wycofuje się ze swej obietnicy, co do zbudowania nowej szkoły publicznej w tej części gminy. Przekształcona w szkołę publiczną Akademia Pitagorasa – nie będzie zamiennikiem dla podstawówki gminnej. W perspektywie powstaną po prostu dwie publiczne podstawówki.

Akademia Pitagorasa, jako szkoła publiczna otrzyma subwencje oświatowe od Gminy Tarnowo Podgórne. Stanie przy ul. Platanowej w Baranowie. Formalności dotyczące dzierżawy gruntu od Uniwersytetu Przyrodniczego, są w toku.

Placówka będzie funkcjonować w nowoczesnym budynku modułowym, składanym z gotowych elementów. Kiedy liczba uczniów będzie wzrastać, placówka powiększy się dzięki dostawieniu kolejnych modułów.

 Start nowej podstawówki

Od września 2015 nauczanie w nowej publicznej podstawówce rozpoczną: dwie klasy 1, jedna klasa 4, jedna klasa 2 – (wchłonie m.in. pięcioro dzieci, które obecnie prywatnie uczą się w Akademii Pitagorasa). Planuje się od 20 do 18 uczniów w klasie.

Pierwszy rok nauczania w jeszcze niepublicznej „Akademia Pitagorasa” w Baranowie trwa. Placówkę wyróżnia wzbogacenie programu edukacyjnego MEN, o intensywną naukę języka angielskiego (5 x w tyg.) i szeroki wachlarz zajęć dodatkowych. Nauka języka odbywa się przez zabawę. Nauczyciele zwracają uwagę na język mówiony, aby pobudzać dzieci do praktycznego używania języka angielskiego.

W Akademii dzieci odrabiają zadania domowe na miejscu oraz jedzą 3 posiłki dziennie (catering).

Dyrektorka Joanna Cebernik założyła stowarzyszenie dla rodziców uczniów „Razem przez Pokolenia”. Pełni ono funkcję ciała doradczego nowej podstawówki i zaprasza chętnych.

 Daltońska Metoda Nauczania

Placówka bazuje na Metodzie Pedagogiki Daltońskiej – uczącej wychowanków samodzielnego organizowania pracy. Warunkiem prawidłowego nauczania dziecka: wolności, samodzielności i pracy zespołowej, jest tworzenie przyjaznego środowiska. Metoda Daltońska krytykuje dotychczasową dominację systemu klasowo-lekcyjnego. Jej pomysł na efektywną edukację, to kontrolowana swoboda. Rola nauczyciela polega na rozpoznaniu: umiejętności, uzdolnień, zainteresowań, a także tempa pracy ucznia. Nauczyciel to umiejętny reżyser, wyznaczający dzieciom zadania, ofiarujący im role aktywnych badaczy.

Dyrektorka J. Cebernik poszerza kadrę nauczycielką o ludzi młodych z pasją. Zapewnia, że publiczna podstawówka Akademia Pitagorasa ruszy, nawet gdyby miała kontynuować nauczanie tylko dla 5 aktualnych uczniów. Budynek będzie po prostu początkowo mniejszy. Placówka będzie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Zapisy uczniów www.akademiapitagorasa.pl tel. 733 186 986, mail: j.cebernik@gmail.com, obecny adres: Baranowo, ul. Szamotulska 67.

O szkole i zebraniach jej poświęconych będziemy na bieżąco informować.

DB, JR

 

 

Miejscowość: 
Kategoria: 

Komentarze

Jak to możliwe ,że jest za mało miejsc w podstawówce przeźmierowskiej skoro mamy niż demograficzny?!
Pojawiają się głosy ,że chyba mamy w naszej gminie podrzutki z poznania i gmin ościennych. Szczególnie rzuca się to w oczy w przedszkolu na ulicy leśnej gdzie tablice PZ stanowią mniejszość.

Czy to nie jest czasem tak ,że z naszych podatków utrzymujemy infrastrukturę dla obcych?!

niż jest w miastach a nie w gminach do których wiara emigruje. W podstawówce jest prawie 800 dzieci. A PZ to nie jest właśnie Przeźmierowo?

Możesz podać Daria jakieś wyniki badań odnośnie tego wyżu poza dużymi miastami, konkretnie w naszej gminie? Bo jak pisałem wcześniej wśród rodziców pojawią się głosy ,że my mieszkańcy gminy (zameldowani w Gminie Tarnowo Podgórne) utrzymujemy z naszych podatków infrastrukturę dla dzieciaków ludzi z poza gminy.

Tak PZ to powiat Poznański,
PO to Poznań.

Ja bym chciał poznać konkretne liczny a nie jakieś dyrdymały. Ile jest zameldowanych dzieci w wieku szkolnym w Baranowie, Chybach, a ile Przeźmierowie. Chciałbym wiedzieć ile będą nas podatników kosztować te fanaberie.

Mam dziecko w połowie edukacji w Przeźmierowie. Dziecko chodzi 3x w tyg. na godzinę w przedziale 11-12. Kończy lekcje po 15. Po zajęciach przebywa w świetlicy, gdzie w jednym miejscu jest nawet około 60 dzieci. Panie mówią do dzieci przez mikrofon by było słychać. I druga szkoła to fanaberie?
Najpierw proszę sprawdzić jaka jest rzeczywistość i realia a potem oceniać sytuację.

Dodaj komentarz

Reklama