Powstanie szkoła w Baranowie! Wnioski po zebraniu

24 kwietnia w auli gimnazjum w Baranowie odbyło się zebranie w sprawie powstania szkoły podstawowej w Baranowie. Czy organizator tego spotkania, wójt Tadeusz Czajka i obecna pani Joanna Cebernik rozwiali wątpliwości, które nurtują rodziców i środowiska związane ze szkołą?

W trakcie spotkania pojawiło się dużo emocji; z jednej strony entuzjazm zwolenników projektu pani Cebernik, z drugiej niepokój, wyrażany szczególnie przez środowiska szkoły w Przeźmierowie, wynikający z bieżącej, niepewnej sytuacji.

Ze strony decyzyjnych osób  padło kilka ważnych deklaracji. Mamy nadzieję, że pomogą rodzicom w podjęciu ostatecznej decyzji.

Joanna Cebernik, dyrektor Akademii Pitagorasa zapewnia, że:

- od 1 września powstanie publiczna szkoła podstawowa w zabudowie kontenerowej, przy ulicy Platynowej w Baranowie, dla 130 zapisanych dzieci (7 oddziałów, liczących nie więcej niż 20 dzieci)

- teren wokół szkoły będzie utwardzony z przeznaczonym miejscem dla przywożącego dzieci autobusu

- lekcje zajęć fizycznych będą odbywać się w ogrzewanym namiocie

Wójt zadeklarował:

- zielone światło dla inicjatywy pani Cebernik oraz pomoc w możliwym zakresie

- szkoła będzie otrzymywać dotację w takiej samej wysokości jak inne szkoły w gminie

- budowę nowej szkoły w Baranowie przez gminę - realny termin oddania to 2018 rok

- gmina wybuduje plac zabaw, wspólny dla osiedla Kolorowego, ulicy Białej, nowo-budującego się osiedla i przy okazji dla nowo budującej się szkoły.

Szczegółowy przebieg spotkania, informacje i odpowiedzi na pytania zadane przez zebranych, przeczytacie tutaj>> 

Niestety, nie udało się uzyskać konkretnej odpowiedzi na pytanie o przyszłość szkoły w Baranowie. Czy forma szkoły prowadzonej przez operatora prywatnego będzie kontynuowana w nowo budowanej przez gminę szkole czy zostanie tam przeniesiona Akademia Pitagorasa? Szczegóły tutaj>>

Dyskusja pokazała, że w całej tej sprawie nie da się pominąć sytuacji podstawówki w Przeźmierowie. To przecież  przepełnienie tej szkoły i wprowadzenie dwuzmianowości jest powodem planowanych zmian. Decyzja rodziców z Baranowa i Chyb wpłynie bezpośrednio na funkcjonowanie szkoły w Przeźmierowie. Spowoduje zlikwidowanie przynajmniej dwóch klas i reorganizację innych oddziałów, zwolnienia nauczycieli.  Prawdopodobnie 80 dzieci odejdzie z Przeźmierowia, dzięki czemu szkoła trochę się rozluźni, ale problem przepełnienia pozostanie.

Trudno stwierdzić ile dzieci faktycznie odejdzie z przeźmierowskiej podstawówki ponieważ rodzice zapisali dzieci do obu placówwk. Pod koniec spotkania pojawił się apel do rodziców dzieci z Chyb i Baranowa aby poinformowali swoje szkoły rejonowe o przeniesieniu dziecka do nowej szkoły! W ten sposób władze szkoły i rodzice dzieci będą wiedzieć na czym stoją.

Wahających się powinna uspokoić informacja, że podstawówka w Przeźmierowie jako placówka rejonowa musi przyjąć wszystkie  dzieci z obwodu. Co oznacza, że w razie problemów z otwarciem szkoły w Baranowie, dzieci będą mogły  do niej wrócić. Choć mamy nadzieję, że do takich perturbacji nie dojdzie.

Mimo długiej dyskusji, nie udało się uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania.  Jednak rozbudowa Akademii Pitagorasa i przekształcenie jej w szkołę publiczną, wydaje się być przesądzone. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że pani Cebernik uda się uruchomić placówkę przy Platynowej, w zabudowie kontenerowej i 1 września rodzice, którzy tak licznie uwierzyli w ten projekt, będą mogli posłać swoje dzieci do nowej szkoły.

Dorota Barełkowska

Miejscowość: 
Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama