Rewolucja w gminnych szkołach

Wszystko wskazuje na to, że reforma edukacji między innymi likwidująca gimnazja i wprowadzająca system 8+4, zapowiadana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zostanie niedługo uchwalona. Wdrożeniem reformy będą musiały zająć się samorządy. Jakie pomysły na realizację zapowiedzi ministerstwa ma wójt naszej gminy?

Na ostatniej sesji Rady Gminy wójt Tadeusz Czajka przedstawił radnym wstępną koncepcję dotyczącą szkół na terenie gminy.

Największe zmiany w przedstawionej koncepcji dotyczą Baranowa. Wójt zaproponował aby w budynku obecnego gimnazjum znalazła się szkoła zawodowa lub technikum. Taka propozycja wynika z odpowiedzi na zapotrzebowanie wielu firm zlokalizowanych na terenie gminy, które miałyby współpracować z nowo powstałą placówką. Szkoła Podstawowa dla Baranowa ma zostać wybudowana, tak jak to było zapowiadane wcześniej, w nowej lokalizacji przy rondzie po zachodniej stronie ulicy Szamotulskiej. Według przedstawionej koncepcji nowa szkoła mogłaby zostać wybudowana w partnerstwie publiczno-prywatnym co oznacza, że będzie to co prawda placówka publiczna jednak prowadzona przez operatora prywatnego.  Jest to szansa dla szkoły już zadomowionej na tym terenie, Akademii Pitagorasa, która jeśli ten plan wejdzie w życie będzie mogła stanąć do przetargu o prowadzenie szkoły. Jak podkreślił wójt jest to jeden z wariantów dotyczący budowy nowej szkoły, który będzie dyskutowany najpierw w gronie Rad Rodziców, następnie z mieszkańcami.

W Tarnowie Podgórnym mają powstać dwie szkoły podstawowe; nr 1 i 2, jedna w miejscu obecnej podstawówki, druga w gimnazjum.

Najwięcej problemów przy wprowadzaniu  reformy wiąże się z gimnazjami. Należy pamiętać również o tym, że wszystkie gminne podstawówki od roku 2019 staną przed wyzwaniem przyjęcia w swe mury dwóch dodatkowych roczników. Trudna sytuacja będzie miała miejsce w szkole w Przeźmierowie, która obecnie pracuje dwuzmianowo. Rozwiązaniem ma być zmiana obwodów szkolnych, tak aby część dzieci z Przeźmierowa skierować do podstawówki w Baranowie. Zmiana obwodów obejmie prawdopodobnie całą gminę, a ich zasięgi zostaną ustalone na podstawie badań.

Wójt przedstawił swoją koncepcję. Na zadane przeze mnie pytanie dlaczego te pomysły nie był konsultowane z radnymi, komisją oświaty wójt odpowiedział, że jest po spotkaniu z dyrektorami szkół i część pomysłów została wypracowana wspólnie. Ustalono na przykład, że roczniki kończące obecnie 6 klasy będą kontynuować naukę w gminazjach, tak aby zmiana była przprowadzona płynnie. Uznał, że to dobry moment aby przedstawić Radzie swoje pomysły, dodatkowo poinformował, że odbędą się konsultacje ze społecznościami lokalnymi.

 W obliczu takich propozycji pojawia się wiele pytań; czy Baranowo, miejscowość zlokalizowana blisko Poznania gdzie jest wiele szkół zawodowych, przyciągnie chętną młodzież  na tego typu edukację? Dlaczego w obecnym gimnazjum nie powstanie szkoła podstawowa dla tego terenu? Czy jest sens w takim przypadku budowanie nowego budynku i czy to na pewno dobry pomysł aby nowa placówka była wybudowana w partnerstwie? 

  Mam nadzieję, że uda się wypracować najlepsze rowiązania dla wszystkich stron w oparciu o szeroką dyskusję społeczną. Wsłuchanie się w głosy rodziców, nauczycieli, dyrekcji szkół oraz przedstawicieli mieszkańców; radnych i sołtysów.

Do tematu zmian w edukacji w gminie na pewno będziemy wracać.

Dorota Barełkowska

Kategoria: 

Komentarze

Czytając ten artykuł trudno nie odnieść wrażenia ,że wójtowi bardziej zależy na stworzeniu wylęgarni taniej siły roboczej dla tzw. rodzimego biznesu, niż na zaspokojeniu podstawowych potrzeb edukacyjnych Przeźmierowa i Baranowa poprzez przekształcenie Gimnazjum w Baranowie w jakże potrzebną szkołę podstawową. Ciekawe dlaczego ?

Faktycznie, likwidują gimnazja. Nie pomyślałem o tym, jak i nie pomyslałem o przyszłości budynków. Wiele szkół w Poznaniu to połączone gimnazja i podstawówki. Tam nie bd problemu. W naszej gminie jednak problem zaistnieje i naturalnym wydaje się stworzenie właśnie podstawówki w murach obecnego gimnazjum w Baranowie. Po co budować dodatkową szkołę podstawową i tworzyć jakieś technikum czy szkołę zawodową???Gospodarność przede wszystkim. A całkowicie chybiony pomysł szkoły zawodowej.

Moje dziecko 7 i 8 klasę będzie kontynuować w Gimnazjum w Baranowie ?! Szkoła w innej miejscowości, nowi nauczyciele, nowy wychowawca, nowe środowisko - jaka to kontynuacja podstawówki? Pomysł jest krzywdzący dla dzieci. Gorzej zrobicie niż było. Dzieci z Przeźmierowa mają 2 lata dojeżdżać do oddalonej szkoły? Szkołę mają na miejscu. Moim zdaniem, dzieci z Baranowa i Chyb powinny mieć swoją szkołę podstawową na miejscu gimnazjum w Baranowie i nie musiałyby dojeżdżać do Przeźmierowa .Każda miejscowość miałaby swoją szkołę.Nie rozumiem dlaczego Tarnowo mniejsze od Przeźmierowa ma mieć 2 podstawówki ,a Przeźmierowo tylko sześcioletnią szkołę podstawową.

Moje dziecko jest w 5klasie w Przeźmierowo i cieszę się że będzie kontynuować naukę w szkole w Baranowie. Tam są z tego co wiem znakomici nauczyciele. Podstawówka w Przeźmierowo nie ma nauczycieli fizyki chemii itp. Poza tym nie wyobrażam sobie aby w tej szkole zostały dzieci z obecnych 6 i 5 klas. Nie ma miejsca dla nich. Gdyby nie likwidacja gimnazjów - mam nadzieję że do tego nie dojdzie - to i tak by chodziły do Baranowa. Więc nie rozumiem oburzenia. A to czy gimnazjum w Baranowie przekształcić w podstawowkę czy w technikum to zupełnie inna sprawa. Warta przemyślenia. W Rokietnica jest technikum i nie narzeka na brak uczniów. Myślę że technikum z tymi fachowcami którzy są w Baranowie +nauczyciele technicznych zawodów to pomysł niezły. Lepsze dobre technikum to dobra praca.

Mam nadzieje ,że będą konsultacje z mieszkańcami w sprawie szkół, a nie po cichu P. Wójt przedstawi zainteresowanym sprawę po fakcie dokonanym. Pomysły dotyczące Przeźmierowa i Baranowa to jakiś chory pomysł. Szkoła w Baranowie już jest . Po co budować następną i wydawać pieniądze.Po co w Baranowie szkoła zawodowa .W Poznaniu jest bardzo duży wybór zawodówek.Wielu moich znajomych jest oburzonych pomysłami P. Czajki. Oj będzie burza.

Ludzie o czym Wy mówicie. Jeszcze nic nie jest postanowiono. Nie ma ustawy a Wy się nakręcacie jak bąki. Rewolucję w oświacie nie robi wójt czy rada gminy. Pretensje nie do nich należy kierować. Ale to Oni będą musieli rozwiązać ten problem. Niestety.

Kto forsuje budowę nowej szkoły podstawowej kosztem dobrego gimnazjum w Baranowie, które nie stanie się szkołą podstawową. Gdzie sens takiej rewolucji i eksperymentów w strukturze przy i tak stresogennej reformie.

Chyba nikt. Ja czytam że to jakaś tam propozycja. Z tego co pamiętam mieszkańcy Chyb i Baranowa chcą szkoły podstawowej. Budynek gimnazjum zarówno w Tarnowie jak i w Baranowie niezbyt nadaje się dla małych dzieci.

No to chyba tańszym kosztem mozna dostosować ten budynek do mniejszych dzieci, niż budować dodatkowa szkole i pakować w nią kasę z naszych podatków. Tez uważam, ze pomysł przekształcenia budynku gimnazjum na zawodówkę i technikum jest kiepsko trafiony. Raczej uważam, ze to na rękę komuś, kto zarobiłby sporo kasy na nowopowstałej szkole podstawowej, a reforma szkolnictwa tylko ten interes by zaburzyła. Gimnazjum w Baranowie powinno zostać przekształcone w podstawówkę, a pomysł wybudowania nowego budynku zawieszony. Ewentualnie mozna wybudować jakiś mniejszy budynek w miejscu, w którym miała byc podstawówka i tam po przeprowadzeniu sondażu zrobic technikum lub zawodówkę.

cieszę się z Państwa głosów w sprawie nowej rzeczywistości w gminnej edukacji po ewentualnej likwidacji gimnazjów. zapewniam Państwa że obecnie każdy scenariusz jest możliwy. Również Państwa propozycji rozwiązań nie można wykluczyć. Należy jednak pamiętać że zburzenie dobrze funkcjonującego systemu edukacji w naszej Gminie to nie mój pomysł. Natomiast w tej sytuacji czuję się w obowiązku poszukać rozwiązań które zminimalizują negatywne skutki likwidacji gimnazjów. Ostateczny kształt sieci szkół i obwodów szkolnych zostanie ustalony w wyniku szerokiej konsultacji ze społecznościami szkół. w najbliższym czasie mam zaplanowane spotkania w Gimnazjach. Pozdrawiam, Tadeusz Czajka - wójt

Panie Tadeuszu - dziękuję za Pana wpis. Mamy radnych, niech oni popytają jak Baranowo widzi przyszłość gimnazjum. I oczywiście co zrobić w Tarnowie - radni i jeszcze raz radni.

Szanowny Panie Wójcie.
To prawda ,że aktualna reforma oświaty to nie pański pomysł, więc tym bardziej nie powinien pan pogłębiać wynikającego z niej chaosu i sięgnąć po oczywiste w tej sytuacji i społecznie oczekiwane rozwiązanie, czyli przekształcenie baranowskiego gimnazjum w szkołe podstawową. Każde inne rozwiązanie pogłębi wspomniany chaos i obarczy pana odpowiedzialnością za jego rozwój ,oraz może zrodzić podejrzenie nietransparentności motywów pańskich decyzji. Jak więc sens ma ich szukanie ?
Co do szkoły zawodowej i technikum, to uważam ,że powinna ona być zlokalizowana w Tarnowie Podgórnym wespół z istniejącym liceum, co dałoby możliwość wykorzystania pracującego w nim grona pedagogicznego. Przemawiają za tym również względy komunikacyjne -dla przykładu: uczniowi mieszkającemu w Górze będzie zdecydowanie łatwiej dojechać do Tarnowa P. niż do Baranowa.

Moje dzieci chodzą do klasy 2 i 4 w podstawówce w Tarnowie. Szczerze mówiąc nie wyobrażam ich sobie za rok czy dwa z uczniami klasy 7 i 8. Jestem pełna obaw. Nie można zostawić maluchów w obecnej podstawówce, a starsze klasy w obecnym Gimnazjum? I będzie chyba taniej. Nie trzeba przerabiać budynku gimnazjum dla małych dzieci, nie trzeba organizować pracowni przedmiotowych w podstawówce (w gimnazjum już są), nie trzeba szukać nauczycieli przedmiotów, a gmina zaoszczędzi na odprawach dla nauczycieli gimnazjum. A poza tym nie wyobrażam sobie dzieciaków z obecnych klas szóstych, które chodziły razem przez 6 lat i nagle mają być rozdzielone do różnych szkół.

Jako mieszkaniec, nie wyobrażam sobie aby w Baranowie nie było samorządowej szkoły podstawowej. Kilkanaście lat temu zrezygnowano z prowadzenia kuchni szkolnych. Jaki jest tego efekt? W czasach, kiedy tyle mówi się o zdrowym odżywianiu, czy naszej bogatej gminy utrzymującej Tarnowskie Termy nie stać na powrót do sprawdzonego żywienia? Przecież każda szkoła posiada stołówkę i odpowiednie zaplecze.
Czy chcemy, aby prywatny operator zarabiał na naszych dzieciach? Nie oszukujmy się każda złotówka zaoszczędzona na uczniach, to zysk dla firmy. Mam nadzieję, że radni i mieszkańcy Baranowa i Chyb wykażą się odpowiedzialnością i nie dopuszczą aby dzieci pozbawić możliwości uczenia się w dobrej szkole samorządowej. Czy mieszkańcy odległej wschodniej części "naszej gminy - POZIOM BLIŻEJ" nie zasługują tak jak Tarnowo Podgórne na samorządową szkołę podstawową?

Jako nauczyciel Gimnazjum w Baranowie jestem zaskoczony sytuacją, gdzie są zagrożone stanowiska pracy nauczycieli w naszej szkole pomimo zapewnień masmediów, że jest inaczej. Zastanawiałem się jak to możliwe skoro dzieci nie ubywa, wręcz przeciwnie, w Przeźmierowie jest ich coraz więcej, a szkoła pracuje w systemie dwuzmianowym. Jedynym wytłumaczeniem na taki stan rzeczy jest wg mnie propozycja zmian Pana Wójta. Propozycje są dla nauczycieli gimnazjum niekorzystne. Czy jest to korzystne dla rodziców i uczniów, nie wypowiadam się, ale dla gminy i jej budżetu również mam wątpliwości i mówię to jako wieloletni mieszkaniec, który płaci tu podatki, a nie tylko otrzymuje pensje nauczycielską.

Jeśli rzeczywiście dojdzie do likwidacji gimnazjum, to podobnie, jak wielu tu piszących, uważam, że gimnazjum w Baranowie należy przekształcić na szkołę podstawową. Po co budować nową szkołę i wymyślać co zrobić z budynkiem gimnazjum? Fundusze, które zostały zabezpieczone na budowę nowej szkoły, lepiej przeznaczyć na modernizację i dostosowanie obecnego budynku gimnazjum na potrzeby młodszych dzieci. To najprostsze i chyba najrozsądniejsze wyjście z sytuacji. Przemawia za tym wiele względów, choćby sąsiedztwo przedszkola. Mieszkańcy Baranowa i Chyb oczekują, że powstanie samorządowa szkoła podstawowa, a nie prowadzona przez prywatnego operatora. Wszystkie szkoły w gminie są samorządowe, więc dlaczego inaczej ma być w przypadku baranowskiej podstawówki.

Jest kilka zasadniczych pytań, na które Wójt, jako autor prezentowanego pomysłu powinien odpowiedzieć:
1. Jakie to firmy tak bardzo chcą, żeby powstała szkoła branżowa
2. Jakimi danymi dysponuje Gmina, żeby sądzić, że nowopowstała szkoła branżowa będzie miała wystarczający do jej funkcjonowania nabór i to niezależnie od tego gdzie będzie zlokalizowana.
3. Jakie są obecnie przesłanki do tego, żeby budować od podstaw nową szkołę podstawową w Baranowie skoro mamy do dyspozycji budynek Gimnazjum
4. Jaki jest rachunek ekonomiczny tego rozwiązania
5. Dlaczego interes prywatnej szkoły - Akademii Pitagorasa jest tu nadrzędny nad interesem istniejących już publicznych szkół.
6. Jakie gwarancje zatrudnienia w państwowym systemie oświaty daje Wójt nauczycielom Gimnazjum
7. Czy rozsądne jest planowanie kolejnych inwestycji budowy szkół w sytuacji gdy zagrożone są etaty nauczycielskie w dwóch gimnazjach.
8. Skoro to jeden z wielu, jak czytam w artykule, pomysłów, to może dowiemy się jakie inne możliwości bierze się pod uwagę. One także powinny zostać poddane dyskusji i konsultacjom.

Dodaj komentarz

Reklama