Zmiany w szkolnych sklepikach!

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, na mocy której od 1 września 2015 firmy prowadzące sklepiki szkolne nie będą mogły sprzedawać tzw. śmieciowego jedzenia.

Jak już informowaliśmy w naszej gminie tylko przeźmierowska podstawówka posiada zdrowy sklepik – „Dziuplę”, z zaangażowaniem prowadzoną przez Agnieszkę Aleksiejew. „Celem wprowadzonej ustawy jest przede wszystkim wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci w wieku szkolnym przez ograniczenie dostępu na terenie placówek szkolnych i wychowawczych do środków spożywczych, zawierających znaczne ilości składników niezalecanych dla ich rozwoju” – głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej kancelarii prezydenta.

Zgodnie z nowelizacją Ministerstwo Zdrowia sprecyzuje w rozporządzeniu, które produkty spożywcze będzie można oferować w sklepikach uczniom. Rozporządzenie obejmie też dozwolone posiłki serwowane w stołówkach.

Lista produktów dopuszczalnych dla dzieci zawierać będzie także wartość odżywczą poszczególnych towarów w stosunku do norm żywieniowych. Przepis ten dotyczy również przedszkoli i klubów maluszka.

Mało tego! Śmieciowej żywności nie będzie można reklamować w sklepach w pobliżu szkół oraz w ich sąsiedztwie. Dotyczy to wszystkich placówek oświatowych z wyjątkiem liceów dla dorosłych.

Łamiącym ustawę grożą konkretne sankcje – kary dla ajentów od 1 tys. do 5 tys. zł. Ponadto dyrektor szkoły będzie mógł rozwiązać umowę z nierzetelnym ajentem sklepiku, bez wypowiedzenia – w trybie natychmiastowym.

J.R.

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama