Temat - Szkoła

Która najlepsza? Ranking szkół

Z nowym rokiem nowym krokiem - przemknie przez głowę niejednemu uczniowi, rodzicowi, nauczycielowi i dyrektorowi szkoły. Ale początek nowego roku szkolnego sprzyja nie tylko patrzeniu w przyszłość, ale również spojrzeniu na ubiegłoroczne wyniki szkół. Która ze szkół w naszej gminie okazała się najlepsza? Ile warte są statystyczne wyniki egzaminów i sprawdzianów w zderzeniu z opinią dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, czyli wszystkich bezpośrednio związanych z naszymi szkołami?

Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła wyniki sprawdzianu szóstoklasistów dla szkół podstawowych i egzaminu gimnazjalnego podsumowujących rok szkolny 2007/2008. Jak wynika z tych danych ilustrujących średni wynik każdej szkoły, wśród szkół podstawowych na pierwszym miejscu w Naszej gminie znalazła się SP w Lusówku wyprzedzając średni wynik krajowy sprawdzianu dla szóstoklasistów niemal o trzy punkty procentowe. Na drugim miejscu uplasowała się SP w Lusowie, dalej szkoły w Ceradzu Kościelnym i Przeźmierowie, a na końcu SP w Tarnowie Podgórnym (jako jedyna poniżej średniej krajowej). 

Baranowo wyprzedziło Tarnowo Podgórne zarówno w części matematyczno-przyrodniczej testu gimnazjalnego, jak i w części humanistycznej. Dane podawane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pozwalają ustalić ranking szkół na podstawie suchych liczb, będących na dodatek wynikami uśrednionymi dla całej szkoły i nie odzwierciedlających pełnej działalności szkoły. Poziom szkoły to przecież nie tylko wyniki jednego egzaminu czy sprawdzianu. A jednak wyraźnie pokazują one, że istnieją różnice między szkołami, jak widać na przykładzie testów.

Pytanie, czy takie rankingi brane są pod uwagę przez zainteresowanych tzn. uczniów i rodziców, a także nauczycieli i dyrektorów szkół. Jak mają się liczby do tego co dzieje się w Naszych szkołach, co myślą o nich uczniowie i rodzice? Która szkoła najlepsza? W cyklu artykułów i wywiadów poszukamy czegoś więcej niż liczby.

 KM

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama