Uwaga! Czy wiesz co jedzą twoje dzieci

 Szybka pobudka, ubieranie się i biegiem do szkoły. A gdzie śniadanie, nie wspominając już o drugim? Zapracowani rodzice, nie skupiają się na poszczególnych posiłkach swych pociech. A jak rzecz ma się, w szkołach podstawowych gminy Tarnowo Podgórne? W co zaopatrywane są tutejsze sklepiki i czy istnieją tzw. automaty ze zdrową żywnością? Postanowiliśm zapoznać się, z tym tematem.

 Porażający jest fakt, że w ciągu ostatnich lat liczba otyłych dzieci wzrosła aż trzykrotnie. Wina spada zwykle na szkolne sklepiki, które serwują niezdrowe chipsy, żelki, hamburgery, słodycze oraz gazowane napoje. Oczywistą sprawą jest, że raz na jakiś czas dziecko może zjeść powyższe produkty i nic mu się nie stanie, jednak potrzebny jest umiar. Choć ciężko wytłumaczyć mu powyższy fakt, rola ta należy zarówno do rodziców, jak i do szkoły – powinna być wyznaczona choćby jedna osoba, która kontrolowałaby zaopatrzenie szkolnych sklepików.

Na początek sprawdziliśmy, jak z powyższym problemem, radzi sobie Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, w Tarnowie Podgórnym. Okazało się, że na jej terenie funkcjonuje sklepik, w którym dzieci mogą nabyć świeże i zdrowe kanapki, przekąski oraz wodę mineralną. Zapoznały się również z programem „Jedz kolorowo”, który propaguje jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, a chętni otrzymują darmowe mleko. Wychowawcy umawiają się także z uczniami, na zakaz przynoszenia chipsów i lizaków, na drugie śniadanie.
 
Skontaktowaliśmy się także z panią dyrektor Bogusławą Świerkiel, ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Przeźmierowie. Powiedziała nam, że na terenie placówki znajduje się sklepik, gdzie można nabyć soczki owocowe, wodę mineralną, drożdżówki i kanapki. Co ważne – nie ma tu napojów gazowanych oraz hamburgerów, w stołówce dzieci dostają darmowe mleko. Bardzo zainteresował i jednocześnie ucieszył nas fakt, że szkolna świetlica organizuje tzw. zbieranie plonów przez dzieci, a następnie wystawia stragan, na którym za symboliczne pieniążki mogą one kupić świeże jabłka, śliwki oraz marchewki.
 
W Szkołach Podstawowych w Ceradzu Kościelnym oraz w Lusówku, nie ma sklepików na terenie placówek. Dzieci otrzymują tu jedynie obiady oraz darmowe mleko. Jeśli chodzi o Szkołę Podstawową im. gen. Dowbora Muśnickiego w Lusowie, dowiedzieliśmy się, że na jej terenie funkcjonuje sklepik, znajdujący się tuż przy stołówce szkolnej. Jako, że Rada Rodziców położyła nacisk, na zdrowe żywienie dzieci , można w nim nabyć wodę mineralną, soczki, kanapki oraz drożdżówki i jabłka. Zdarza się jednak, że dzieci wybierają mniej zdrowe zapiekanki. Co ciekawe – na terenie szkoły, tuż przy pokoju lekarskim, powieszona jest prawidłowa piramida żywieniowa, która pokazuje dzieciom, jakie pokarmy powinny spożywać.
 
Wygląda na to, że większość szkół podstawowych gminy Tarnowo Podgórne, wzięło sobie do serca problem błędów żywieniowych swych uczniów. Z powodzeniem wprowadzają programy, które ją propagują, a ze sklepików szkolnych, starają się usuwać gazowane napoje, hamburgery oraz chipsy. Miejmy nadzieję, że nie jest to jedynie chwilowy zryw, lecz trwała zmiana nawyków żywieniowych...
G.W.

 

Kategoria: 

Dodaj komentarz

Reklama