ABC głosowania – Wybory Samorządowe 2014

W niedzielę 16 listopada wybierzemy radnych do: Rady Gminy, Rady Powiatu, Rady Sejmiku Wojewódzkiego oraz wójta. W celu zagłosowania stawiasz znak X – przy nazwisku tylko jednego kandydata. 

Jak głosować na radnych do Rady Gminy?

W tym roku wybory do Rad Gmin różnią się od poprzednich. Odbędą się bowiem w jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym z 21 okręgów naszej gminy, będzie do zdobycia jeden mandat; otrzyma go kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów.

We właściwym dla swego miejsca zamieszkania obwodzie (lokalu wyborczym) otrzymasz białą kartę do głosowania. Znajdziesz na niej od 2 do 5 nazwisk kandydatów na radnych. Na karcie zaznacz krzyżykiem nazwisko tylko jednego kandydata.

Jak głosować na radnych do Rady Powiatu?

W lokalu wyborczym otrzymasz żółtą kartę – z nazwiskami kandydatów do Rady Powiatu. 

Zaznacz tylko jedno nazwisko – krzyżykiem.

Jak głosować na radnych do Rady Sejmiku Wojewódzkiego?

Otrzymasz niebieską kartę – z nazwiskami kandydatów do Rady Sejmiku Wojewódzkiego. 

Zaznacz tylko jedno nazwisko – krzyżykiem. 

Jak zagłosować na wójta?

Wójt jest wybierany w wyborach bezpośrednich. Oznacza to, że zwycięży ten kandydat, który uzyska ponad połowę ważnie oddanych głosów. W lokalu wyborczym otrzymasz różową kartę – z nazwiskami dwojga kandydatów. Zaznacz tylko jedno nazwisko – krzyżykiem.

Gdzie głosować?

We właściwym dla twojego miejsca zamieszkania obwodzie. Głosować będziemy w 13 obwodach, których siedziby umieszczono najczęściej w szkołach. Wykaz obwodów i adresy ich siedzib znajdziesz na naszej stronie, w oddzielnym artykule.

Dane statystyczne:

Nasza gmina liczy 22.808 mieszkańców, a do głosowania uprawnionych jest 17.997 osób.

JR

Dodaj komentarz

Reklama