Barbara Nowak kandydatka na wójta gminy Tarnowo Podgórne.

Startuje w myśl hasła: Nie ja, tylko dobro mieszkańców!

Co skłoniło Panią do kandydowania na wójta gminy Tarnowo Podgórne?

Fakt, że jestem niezależna materialnie, posiadam czas i wykształcenie do pracy na rzecz społeczności. To pewna baza, na której jako nowy wójt zamierzam zbudować sukces mieszkańców. Do tej pory założyłam i aktywnie działam społecznie w Fundacji „Otoczmy troską życie”, gdyż liczy się dla mnie każdy człowiek, jego dobro, zdrowie i potrzeby. Jednak dopiero będąc wójtem zyskam narzędzia, które pozwolą mi razem z radnymi dokonywać u nas prawdziwych zmian.

Co Pani zdaniem powinno się zmienić w gminie Tarnowo Podgórne w pierwszej kolejności?

Trzy sprawy. Zmniejszanie zadłużenia gminy, ponieważ ciąży na nas odpowiedzialność i nie wolno władzom więcej zadłużać naszych wnuków! Równolegle należy wypracować nastawienie na patriotyzm gospodarczy, czyli wprowadzić ulgi dla firm rodzinnych – średnich i małych, żeby np. sklepy, usługi, itd. nie musiały być likwidowane.

Ponadto należy zadbać o racjonalne wykorzystanie i sprawiedliwe dzielenie środków inwestycyjnych dla całej gminy, a nie tylko dla obszarów z niewytłumaczalnych powodów uprzywilejowanych.

Jak Pani zdaniem powinna wyglądać nasza gmina za 4 lata?

Musi nastąpić zatrzymanie wyprzedaży majątku gminnego, bo np. za kadencji wójta Tadeusza Czajki sprzedano sieć gazową, którą założyli i samodzielnie sfinansowali w latach 80-tych mieszkańcy! Pora powiedzieć stop takim działaniom. To nasz majątek, my obywatele mamy prawo o nim decydować. Za 4 lata nasza gmina powinna być miejscem przyjaznym mieszkańcom, każdemu zwykłemu człowiekowi – dużemu i małemu. U nas powinien być najtańszy odbiór odpadów stałych i recyklingowych, ponieważ dziś stanowczo za drogo płacimy za śmieci, samodzielnie przecież przez nas segregowane. Kto inny na tym zyskuje – nie my, mieszkańcy. Powinny być u nas również najtańsze bilety autobusowe, a w niedalekiej przyszłości po prostu bezpłatna komunikacja gminna. Duża ilość wielkich firm i miejsc pracy powinna ten problem rozwiązać. Za 4 lata, jeżeli obejmę stanowisko wójta, planuję również obniżenie kosztów za wodę i kanalizację. Poza tym priorytetem były i są dla mnie dzieci – przyszłość narodu. Za niedopuszczalne uważam, że w tak zamożnej gminie dzieci do tej pory muszą uczyć się w męczącym systemie dwuzmianowym. Za 4 lata, tam gdzie ich brakuje postawię jednozmianowe szkoły. Ponadto pojawi się w nich bezpłatna, kompleksowa opieka stomatologiczna, ponieważ nie wszystkich rodziców stać na prywatne wizyty u dentysty, a zdrowe zęby to podstawa. Jeśli zostanę wójtem nie będzie więcej w naszej gminie budowy bloków wielo-kondygnacyjnych. Będę popierać budownictwo jednorodzinne. Nastąpi też poprawa bezpieczeństwa mieszkańców – poprzez m.in. usprawnienie działania Policji i Straży Gminnej; budowę ścieżek pieszo-rowerowych, itd.

Dlaczego warto na Panią zagłosować?

Pracę na stanowisku wójta będę traktować jako służbę na rzecz mieszkańców – nie jak prywatną karierę, którą już osiągnęłam. Odniosłam sukces w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym. Jestem skuteczna w działaniu. Dlatego warto mi zaufać!Jest pani radną. Czy rada w naszej gminie zdaniem pani do tej pory odpowiednio wyznacza wójtowi cele i kontroluje działania urzędu, a potem sumiennie rozlicza go z wykonania tych zadań? Jako radna Rady Gminy T.P. uczestniczyłam w pracy samorządu przez 4 lata, śmiało wyrażając swoje poglądy, aby zmieniać gminę na lepsze. Obecnie zrezygnowałam z ubiegania się o miejsce w Radzie Gminy stwierdziwszy, że jest to organ zachowawczy, w większości dbający o własne stanowiska – nasi dotychczasowi radni po prostu nie chcą się wychylać! Mimo zwracania na ten problem przeze mnie uwagi, wciąż nie powstał chodnik na ulicy Rynkowej łączący rondo przy Bukowskiej z resztą Przeźmierowa. Tam brakuje zaledwie 100 metrów! To bardzo niebezpieczny odcinek, szczególnie w dni giełdy samochodowej. Od lata do późnej jesieni stoi tam stragan z owocami – w zupełnie w nieodpowiednim miejscu – i tamuje ruch. Nie doczekaliśmy się tego kawałka chodnika przez całą kadencję wójta Tadeusza Czajki, choć to obiecywał. Od początku kadencji zabiegałam o przyspieszenie budowy trzeciego odcinka ulicy Wysogotowskiej, między Leśną a Wiosny Ludów. Przez cztery lata nie została dokonana zamiana lasu Nadleśnictwa z Gminą niezbędna do tego, by mogła być zbudowana droga łącząca osiedle Ptasie z Przeźmierowem. Znacznie odciążyłoby to korkującą się na całej długości ulicę Rynkową. Nie zgadzałam się od początku z miejscem budowy nowego domu kultury. Uważałam wybraną lokalizację za zbyt schowaną, ponadto brakowało przy niej wolnej przestrzeni na parking. Nowy dom kultury wzniesiono kosztem wycięcia dużej liczby starych drzew! Cały czas sygnalizowałam, że miejsce godne tak dużego i ważnego obiektu, to nie zalesiona część Parku Kanikowskiego. Niestety, dom kultury powstał na miejscu starego. Nie udało się zmienić decyzji pana wójta, choć na jednej Radzie Sołeckiej wszyscy się tego domagali. Dom kultury postawiony w Parku Kanikowskiego, byłby prestiżowym obiektem Przeźmierowa, z wygodnym dojazdem autobusowym – na większe imprezy (np. płatne). Wiem, że przy dobrym zarządzaniu i odpłatnym wynajmowaniu dużej sali tej placówki – d.k. mógłby się sam utrzymywać. 

Z mojej inicjatywy powstała m.in. ścieżka dla dzieci chodzących do szkoły przy lasku – między ul. Wysogotowską a Ogrodową w Przeźmierowie. Niestety, standard jej wykonania jest nieodpowiedni. Wyraziłam natychmiast protest z tego powodu. Ścieżka jest zbyt wąska, jak na przejście dzieci z rodzicami, wykonana zaledwie z piaseczku, a więc po roku użytkowania wygląda nieciekawie, szczególnie gdy pada deszcz czy śnieg. Bardzo zabiegałam również o chodnik ze ścieżką rowerową, łączące ulicę Rynkową z Batorowem – tj. z ulicami Sosnową i Olszynową. To bardzo ruchliwa, niebezpieczna trasa przy której usytuowano cztery przystanki autobusowe, cmentarz, duże zakłady pracy („Baron”) i często jeżdżą tam szybkie samochody z Lusowa, Batorowa i okolic. 

Co oznacza dla Pani, jako potencjalnego wójta hasło: Tarnowo Podgórne – najbogatsza gmina?

Uważam, że wszystkie miejscowości powinny być połączone dobrymi drogami wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi, aby każdy mógł bezpiecznie poruszać się po całej gminie do: pracy, szkoły czy też wycieczkowo. Tak bogatą gminę na to stać, co ujęłam w moim programie wyborczym. Najbogatsza gmina to dla mnie również otoczenie opieką rodzin o niskich dochodach i bezrobotnych mieszkańców, poprzez właściwe wykorzystanie przeznaczonych na ten cel środków. Ostatni budżet za 2013 r. dotyczący Działu 852 pomoc społeczna, rozdział „Wspieranie rodzin” kwota 11.750 zł wykonanie – 0%.Fakt, że nasza gmina należy do najbogatszych oznacza dla mnie również pomoc seniorom i osobom niepełnosprawnym. Zamierzam jako wójt robić to poprzez budowę ośrodka dla celów terapii zajęciowej, rehabilitacji, dziennego i stałego pobytu osób starszych oraz tych z niepełnosprawnościami. Przecież do zadań gminy należy zapewnienie pobytu swoim mieszkańcom w domach opieki społecznej , gdy nie mają oni bliskiej rodziny.

Na więcej pytań chętnie odpowiem w czasie spotkań z wyborcami, na które już dziś serdecznie Państwa zapraszam. 

Przyjdźcie proszę! – porozmawiajmy osobiście o wspólnej sprawie jaką jest nasza gmina.

Moje spotkania z wyborcami odbędą się:

Przeźmierowo – Szkoła Podstawowa Stara Kotłownia, środa 12.11.2014 godz. 19.00

Tarnowo Podgórne – restauracja „Oaza”, ul. Poznańska 91, piątek 14.11.2014 godz. 19.00

Barbara Nowak – jedyna kontr-kandydatka Tadeusza Czajki na fotel wójta gminy Tarnowo Podgórne w roku 2010 – powróciła w roku 2014.

Charakterystyka kandydatki.

Rocznik 1953.

Wykształcenie: wyższe ekonomiczne – Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, wzbogacone 

licznymi szkoleniami i kursami.

Rodzina: zamężna, matka trzech zamężnych córek i jednego syna licealisty, babcia 

siedmioroga wnucząt.

Aktywność zawodowa: członek zarządu firmy rodzinnej z 25-letnią działalnością Nowa-
France Sp. z o.o. w Sadach.

Działalność społeczna: 

• radna Gminy Tarnowo Podgórne 2010 – 2014, 

• założyciel i prezes Fundacji „Otoczmy Troską Życie” od 2011 roku, 

• członek Zarządu Poznańskiego Prawa i Sprawiedliwości, 

• członek Towarzystwa Pamięci gen. Józefa Dowbora Muśnickiego i członek Komitetu 

Budowy Pomnika Generała, 

• członek Rady Parafialnej św. Antoniego Padewskiego, sponsor „Caritas”, członek 

chóru parafialnego

Odznaczenia: 

• Srebrna Odznaka „Zasłużony Dla Kultury” – Ministra Kultury Warszawa 1996 

• Kryształowy medal „Wolontariusz Powiatu Poznańskiego” – Starosta Poznański 2012

Motto życiowe: 

 „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali.

Święty Jan Paweł II

Komentarze

czytając ten wywiad zastanawiam się gdzie ta Pani była przez ostatnie 4 lata. Jeśli pracowała w radzie gminy to powinna chociaż trochę poznać przepisy obowiązujące w tym kraju. I zauważyć różnicę między zarządzaniem prywatną firmą a dysponowaniem środkami publicznymi. Wszystko to brzmi pięknie i populistycznie. Bilety za darmo, woda kanaliza za 1 zł, jednozmianowe szkoły, obniżenie podatków. Tak się nie da ale jak brzmi. To z podatków utrzymywane są szkoy i przedszkola. To z podatków budowana jest infrastruktura i utrzymywany transport. Zadania poruszone w wywiadzie to kompetencje zarówno gminy ale w znakomitej części innych jednostek samorządowych i państwa. A przykład z OPS to kuriozum po prostu. Chroń nas Boże od takich włodarzy. Duża część zadań o których ta pani mówi jest w PRL więc spokojnie mogła je sobie wpisać w swój program. Nie wiedziałem że radny to stanowisko iż e można być z niego zwolnionym przez wójta chyba. Rany boskie co to za bajki. Ale lud to kupi a potem będzie przecierał oczy ze zdumienia.

Ale jaka skuteczna Pani Basia. Z jej inicjatywy powstała scieźka . Ale źle zrobiona . Nie dopilnowała. A tak jej zaleźalo . Ale teraz dopilnuje aby nie powstawły budynki wielokondygnacyjne. Oby nie zarządziła rozbiórki naszych domów. hNSHFS

Pani Barbara Nowak pragnie dla gminy naprawdę radykalnych zmian. Najłatwiej napisać, jak pierwszy komentator, że się nie da! Otóż rolą radnych jest to, tak działać żeby się dało! Np. bezpłatna komunikacja, jest i działa w kilku miastach w Polsce. Można? Oczywiście, że tak, to już ma miejsce.
Pani Barbara Nowak jest etyczna i moralna, może dlatego trudno Ją będzie zaakceptować zwolennikom układów i wygodnego chleba w radzie, gdzie głosowali jak wójt kazał.
Czas na zmiany! Zagłosujemy na Panią Wójt.

BRadykalne hasła nie zmienią zasad ekonomii . Nie moźna obiecać przyspieszenia spłaty zadłuźenia , bezpłatnych uslug komunalnych i obniżenia podatków! Pani Basiu przysluguje Pani reklamacja dyplomu ! Jaka to uczelnia ???hWPp

A ja uwaźam ze Pani Basia chce rykoszetem dostać się do sejmiku . Bo tam nie ma odpowiedzialnosci ale można wnioskować i protestować. No i dieta wyższa niż w radzie gminy.

Czytam ten program i pełen szacunek za plany. Ale jeden już w przeszłości obiecał "Złote domy".... Ale teraz kilka uwag praktycznych, bezpłatna komunikacja proszę bardzo tylko kto za nią zapłaci?, inwestycje w Przeźmierowie nie wszystko ale ulica Rynkowa w Przeźmierowie jest drogą powiatową to dlaczego z budżetu gminy Wójt ma wykonać to 100 metrów chodnika. Tak myślę, że cztery lata w RG to wystarczający czas by zgłosić tą sprawę choćby do ZDP. A tak idąc dalej Gmina to nie tylko 2 miejscowości, dla przypomnienia 16 więc może kandydatka na Wójta powie coś dotyczącego całej Gminy. A tak podsumowując prowadzenie prywatnej firmy to inna bajeczka niż zarządzanie środkami publicznymi.

ma Pani mój głos!!!!
Rozsądna, rzeczowa i jedyna z poza układu Pana Wójta

Ma Pani mój głos! Mam nadzieję że skończą się bezpowrotnie rządy obecnego wójta i jego przydupasów. Przekształcanie ziemi od ręki znajomym i zaprzyjaźnionym firmom (Ja..n). Rolnik który ma parę hektarów (z dziada pradziada) z których żyć się nie da już może zapomnieć o przekształceniu na budowlaną by sprzedać z zyskiem ale wystarczy że sprzeda ją za grosze zaprzyjaźnionej firmie lub znajomym wójta i przekształcenie jest od ręki. Niech Pani zrobi porządek z tym gminnym układem.

towarzystwo wzajemnej adoracji!!

Brawo Pani Barbaro!!

Po dzisiejszym spotkaniu ma Pani mój głos.

Poziom który pokazali na dzisiejszym spotkaniu obecni rajcy bardzo niemile mnie zaskoczył, nie chcę ażeby taki był mój poziom wyżej.

Dodaj komentarz

Reklama