Wybory - pamiętaj są nowe zasady!

16 listopada wybierzemy radnych do Rady Gminy Tarnowa Podgórnego. Pierwszy raz w Polsce wybory do rad gmin odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych (JOW). Co nam da system JOW? Jak głosować?

Jak głosować?

Rada Gminy Tarnowa Podgórnego uchwaliła podział na 21 okręgów wyborczych, czyli wybieramy 21 radnych. Na karcie do głosowania - znajdziesz nazwiska dwóch, trzech lub pięciu kandydatów. W zależności od okręgu, do którego należysz. Postaw znak X przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Przykład

Mieszkaniec Przeźmierowa zameldowany przy ul. Dolina należy do okręgu wyborczego nr 12. Na karcie do głosowania znajdzie nazwiska 2 kandydatów na radnych - z Komitetu „Partnerstwo i Gospodarność” i  Komitetu „Mój dom”. Może zagłosować tylko na jednego. Przy urnie może nas czekać niespodzianka ponieważ w naszym okręgu może nie być nazwiska osoby, na którą zwyczajowo głosujemy. Dlatego w tym roku tak ważne jest aby wiedzieć kto kandyduje z konkretnego okręgu.

Tutaj znajdziesz swój okręg i sprawdzisz kto w nim kandyduje kliknij tutaj

Niewidomi wyborcy otrzymają w lokalach obwodowych specjalne nakładki na karty do głosowania - sporządzone w alfabecie Braille’a.

Zalety JOW

System jednomandatowy umożliwi identyfikację wyborców z konkretnymi kandydatami. Dzięki temu władzę zdobędą kandydaci cieszący się największym poparciem społecznym. JOW to najprostszy system elekcji radnych - wynikający wprost z definicji demokracji jako systemu, w którym prawo stanowi wola większości obywateli. Dzięki JOW wybrani kandydaci ponoszą osobistą odpowiedzialność za swoje działania.

Przed wprowadzeniem JOW, w systemie zamkniętych list partyjnych wypaczany był proces kandydowania, który zależał od decyzji gron partyjnych. Możliwe było jedynie kandydowanie kolektywne.

Głosowanie w systemie JOW osłabia też skłonności do koncentracji władzy, którą wzmacniały ordynacje proporcjonalne z głosowaniem na listy.

Wejście w życie okręgów jednomandatowych w wyborach samorządowych, nie tylko w naszej gminie ma szansę przyspieszyć proces oddolnej obywatelskiej samoorganizacji.

Wady JOW

Zachodzi obawa, że wybrany w systemie JOW radny będzie realizował potrzeby mieszkańców własnego okręgu wyborczego, a nie całej gminy. Wadą JOW może być też potencjalne umożliwianie dopasowywania granic okręgów, celem zwiększenia liczby wygranych mandatów.

Kampania wyborcza skończy się 14 listopada o godz. 24.00. Zagłosujemy w niedzielę 16 listopada w godzinach od 7.00 do 21.00.

JR

Komentarze

Radzę doczytać - to nie po raz pierwszy w wyborach - również i w gminie Tarnowo - są okręgi jednomandatowe Pani radaktor

Dodaj komentarz

Reklama